| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | isänmurhat | Genetiivi | isänmurhan |
| Monikon genetiivi | isänmurhien | Partitiivi | isänmurhaa |
| Monikon partitiivi | isänmurhia | Inessiivi | isänmurhassa |
| Monikon inessiivi | isänmurhissa | Elatiivi | isänmurhasta |
| Monikon elatiivi | isänmurhista | Illatiivi | isänmurhaan |
| Monikon illatiivi | isänmurhiin | Adessiivi | isänmurhalla |
| Monikon adessiivi | isänmurhilla | Ablatiivi | isänmurhalta |
| Monikon ablatiivi | isänmurhilta | Allatiivi | isänmurhalle |
| Monikon allatiivi | isänmurhille | Essiivi | isänmurhana |
| Monikon essiivi | isänmurhina | Translatiivi | isänmurhaksi |
| Monikon translatiivi | isänmurhiksi | Monikon instruktiivi | isänmurhin |
| Abessiivi | isänmurhatta | Monikon abessiivi | isänmurhitta |
| Monikon akkusatiivi | isänmurhat |