| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| Muut/tuntemattomat | ||
| 3. | ||
| Monikko | hipiät | Genetiivi | hipiän |
| Monikon genetiivi | hipiöiden | Monikon genetiivi | hipiöitten |
| Partitiivi | hipiää | Monikon partitiivi | hipiöitä |
| Inessiivi | hipiässä | Monikon inessiivi | hipiöissä |
| Elatiivi | hipiästä | Monikon elatiivi | hipiöistä |
| Illatiivi | hipiään | Monikon illatiivi | hipiöihin |
| Adessiivi | hipiällä | Monikon adessiivi | hipiöillä |
| Ablatiivi | hipiältä | Monikon ablatiivi | hipiöiltä |
| Allatiivi | hipiälle | Monikon allatiivi | hipiöille |
| Essiivi | hipiänä | Monikon essiivi | hipiöinä |
| Translatiivi | hipiäksi | Monikon translatiivi | hipiöiksi |
| Monikon instruktiivi | hipiöin | Abessiivi | hipiättä |
| Monikon abessiivi | hipiöittä | Monikon akkusatiivi | hipiät |