| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | haamuneliöt | Genetiivi | haamuneliön |
| Monikon genetiivi | haamuneliöiden | Monikon genetiivi | haamuneliöitten |
| Partitiivi | haamuneliötä | Monikon partitiivi | haamuneliöitä |
| Inessiivi | haamuneliössä | Monikon inessiivi | haamuneliöissä |
| Elatiivi | haamuneliöstä | Monikon elatiivi | haamuneliöistä |
| Illatiivi | haamuneliöön | Monikon illatiivi | haamuneliöihin |
| Adessiivi | haamuneliöllä | Monikon adessiivi | haamuneliöillä |
| Ablatiivi | haamuneliöltä | Monikon ablatiivi | haamuneliöiltä |
| Allatiivi | haamuneliölle | Monikon allatiivi | haamuneliöille |
| Essiivi | haamuneliönä | Monikon essiivi | haamuneliöinä |
| Translatiivi | haamuneliöksi | Monikon translatiivi | haamuneliöiksi |
| Monikon instruktiivi | haamuneliöin | Abessiivi | haamuneliöttä |
| Monikon abessiivi | haamuneliöittä | Monikon akkusatiivi | haamuneliöt |