| Käännös | Konteksti | Ääninäyte | |
|---|---|---|---|
| Adjektiivit | |||
| 1. | |||
| 2. | kuvaannollinen | ||
| 3. | kuvaannollinen | ||
| Muut/tuntemattomat | |||
| 4. | |||
| Monikko | päättömät | Monikko | päättömäni |
| Monikko | päättömäsi | Monikko | päättömämme |
| Monikko | päättömänne | Monikko | päättömänsä |
| Genetiivi | päättömän | Genetiivi | päättömäni |
| Genetiivi | päättömäsi | Genetiivi | päättömämme |
| Genetiivi | päättömänne | Genetiivi | päättömänsä |
| Monikon genetiivi | päättömien | Monikon genetiivi | päättömieni |
| Monikon genetiivi | päättömiesi | Monikon genetiivi | päättömiemme |
| Monikon genetiivi | päättömienne | Monikon genetiivi | päättömiensä |
| Partitiivi | päätöntä | Partitiivi | päätöntäni |
| Partitiivi | päätöntäsi | Partitiivi | päätöntämme |
| Partitiivi | päätöntänne | Partitiivi | päätöntään |
| Partitiivi | päätöntänsä | Monikon partitiivi | päättömiä |
| Monikon partitiivi | päättömiäni | Monikon partitiivi | päättömiäsi |
| Monikon partitiivi | päättömiämme | Monikon partitiivi | päättömiänne |
| Monikon partitiivi | päättömiään | Monikon partitiivi | päättömiänsä |
| Inessiivi | päättömässä | Inessiivi | päättömässäni |
| Inessiivi | päättömässäsi | Inessiivi | päättömässämme |
| Inessiivi | päättömässänne | Inessiivi | päättömässään |
| Inessiivi | päättömässänsä | Monikon inessiivi | päättömissä |
| Monikon inessiivi | päättömissäni | Monikon inessiivi | päättömissäsi |
| Monikon inessiivi | päättömissämme | Monikon inessiivi | päättömissänne |
| Monikon inessiivi | päättömissään | Monikon inessiivi | päättömissänsä |
| Elatiivi | päättömästä | Elatiivi | päättömästäni |
| Elatiivi | päättömästäsi | Elatiivi | päättömästämme |
| Elatiivi | päättömästänne | Elatiivi | päättömästään |
| Elatiivi | päättömästänsä | Monikon elatiivi | päättömistä |
| Monikon elatiivi | päättömistäni | Monikon elatiivi | päättömistäsi |
| Monikon elatiivi | päättömistämme | Monikon elatiivi | päättömistänne |
| Monikon elatiivi | päättömistään | Monikon elatiivi | päättömistänsä |
| Illatiivi | päättömään | Illatiivi | päättömääni |
| Illatiivi | päättömääsi | Illatiivi | päättömäämme |
| Illatiivi | päättömäänne | Illatiivi | päättömäänsä |
| Monikon illatiivi | päättömiin | Monikon illatiivi | päättömiini |
| Monikon illatiivi | päättömiisi | Monikon illatiivi | päättömiimme |
| Monikon illatiivi | päättömiinne | Monikon illatiivi | päättömiinsä |
| Adessiivi | päättömällä | Adessiivi | päättömälläni |
| Adessiivi | päättömälläsi | Adessiivi | päättömällämme |
| Adessiivi | päättömällänne | Adessiivi | päättömällään |
| Adessiivi | päättömällänsä | Monikon adessiivi | päättömillä |
| Monikon adessiivi | päättömilläni | Monikon adessiivi | päättömilläsi |
| Monikon adessiivi | päättömillämme | Monikon adessiivi | päättömillänne |
| Monikon adessiivi | päättömillään | Monikon adessiivi | päättömillänsä |
| Ablatiivi | päättömältä | Ablatiivi | päättömältäni |
| Ablatiivi | päättömältäsi | Ablatiivi | päättömältämme |
| Ablatiivi | päättömältänne | Ablatiivi | päättömältään |
| Ablatiivi | päättömältänsä | Monikon ablatiivi | päättömiltä |
| Monikon ablatiivi | päättömiltäni | Monikon ablatiivi | päättömiltäsi |
| Monikon ablatiivi | päättömiltämme | Monikon ablatiivi | päättömiltänne |
| Monikon ablatiivi | päättömiltään | Monikon ablatiivi | päättömiltänsä |
| Allatiivi | päättömälle | Allatiivi | päättömälleni |
| Allatiivi | päättömällesi | Allatiivi | päättömällemme |
| Allatiivi | päättömällenne | Allatiivi | päättömälleen |
| Allatiivi | päättömällensä | Monikon allatiivi | päättömille |
| Monikon allatiivi | päättömilleni | Monikon allatiivi | päättömillesi |
| Monikon allatiivi | päättömillemme | Monikon allatiivi | päättömillenne |
| Monikon allatiivi | päättömilleen | Monikon allatiivi | päättömillensä |
| Essiivi | päättömänä | Essiivi | päättömänäni |
| Essiivi | päättömänäsi | Essiivi | päättömänämme |
| Essiivi | päättömänänne | Essiivi | päättömänään |
| Essiivi | päättömänänsä | Monikon essiivi | päättöminä |
| Monikon essiivi | päättöminäni | Monikon essiivi | päättöminäsi |
| Monikon essiivi | päättöminämme | Monikon essiivi | päättöminänne |
| Monikon essiivi | päättöminään | Monikon essiivi | päättöminänsä |
| Translatiivi | päättömäksi | Translatiivi | päättömäkseni |
| Translatiivi | päättömäksesi | Translatiivi | päättömäksemme |
| Translatiivi | päättömäksenne | Translatiivi | päättömäkseen |
| Translatiivi | päättömäksensä | Monikon translatiivi | päättömiksi |
| Monikon translatiivi | päättömikseni | Monikon translatiivi | päättömiksesi |
| Monikon translatiivi | päättömiksemme | Monikon translatiivi | päättömiksenne |
| Monikon translatiivi | päättömikseen | Monikon translatiivi | päättömiksensä |
| Monikon instruktiivi | päättömin | Abessiivi | päättömättä |
| Abessiivi | päättömättäni | Abessiivi | päättömättäsi |
| Abessiivi | päättömättämme | Abessiivi | päättömättänne |
| Abessiivi | päättömättään | Abessiivi | päättömättänsä |
| Monikon abessiivi | päättömittä | Monikon abessiivi | päättömittäni |
| Monikon abessiivi | päättömittäsi | Monikon abessiivi | päättömittämme |
| Monikon abessiivi | päättömittänne | Monikon abessiivi | päättömittään |
| Monikon abessiivi | päättömittänsä | Monikon komitatiivi | päättömine |
| Monikon komitatiivi | päättömineni | Monikon komitatiivi | päättöminesi |
| Monikon komitatiivi | päättöminemme | Monikon komitatiivi | päättöminenne |
| Monikon komitatiivi | päättömineen | Monikon komitatiivi | päättöminensä |
| Komparatiivi | päättömämpi | Superlatiivi | päättömin |
| Monikon akkusatiivi | päättömät | Monikon akkusatiivi | päättömäni |
| Monikon akkusatiivi | päättömäsi | Monikon akkusatiivi | päättömämme |
| Monikon akkusatiivi | päättömänne | Monikon akkusatiivi | päättömänsä |
| Akkusatiivi | päättömäni | Akkusatiivi | päättömäsi |
| Akkusatiivi | päättömämme | Akkusatiivi | päättömänne |
| Akkusatiivi | päättömänsä |