| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | härkälinnut | Genetiivi | härkälinnun |
| Monikon genetiivi | härkälintujen | Partitiivi | härkälintua |
| Monikon partitiivi | härkälintuja | Inessiivi | härkälinnussa |
| Monikon inessiivi | härkälinnuissa | Elatiivi | härkälinnusta |
| Monikon elatiivi | härkälinnuista | Illatiivi | härkälintuun |
| Monikon illatiivi | härkälintuihin | Adessiivi | härkälinnulla |
| Monikon adessiivi | härkälinnuilla | Ablatiivi | härkälinnulta |
| Monikon ablatiivi | härkälinnuilta | Allatiivi | härkälinnulle |
| Monikon allatiivi | härkälinnuille | Essiivi | härkälintuna |
| Monikon essiivi | härkälintuina | Translatiivi | härkälinnuksi |
| Monikon translatiivi | härkälinnuiksi | Monikon instruktiivi | härkälinnuin |
| Abessiivi | härkälinnutta | Monikon abessiivi | härkälinnuitta |
| Monikon akkusatiivi | härkälinnut |