| Käännös | |
|---|---|
| Adjektiivit | |
| 1. | |
| Monikko | lännemmät | Monikko | lännempäni |
| Monikko | lännempäsi | Monikko | lännempämme |
| Monikko | lännempänne | Monikko | lännempänsä |
| Genetiivi | lännemmän | Genetiivi | lännempäni |
| Genetiivi | lännempäsi | Genetiivi | lännempämme |
| Genetiivi | lännempänne | Genetiivi | lännempänsä |
| Monikon genetiivi | lännempien | Monikon genetiivi | lännempieni |
| Monikon genetiivi | lännempiesi | Monikon genetiivi | lännempiemme |
| Monikon genetiivi | lännempienne | Monikon genetiivi | lännempiensä |
| Partitiivi | lännempää | Partitiivi | lännempääni |
| Partitiivi | lännempääsi | Partitiivi | lännempäämme |
| Partitiivi | lännempäänne | Partitiivi | lännempäänsä |
| Monikon partitiivi | lännempiä | Monikon partitiivi | lännempiäni |
| Monikon partitiivi | lännempiäsi | Monikon partitiivi | lännempiämme |
| Monikon partitiivi | lännempiänne | Monikon partitiivi | lännempiään |
| Monikon partitiivi | lännempiänsä | Inessiivi | lännemmässä |
| Inessiivi | lännemmässäni | Inessiivi | lännemmässäsi |
| Inessiivi | lännemmässämme | Inessiivi | lännemmässänne |
| Inessiivi | lännemmässään | Inessiivi | lännemmässänsä |
| Monikon inessiivi | lännemmissä | Monikon inessiivi | lännemmissäni |
| Monikon inessiivi | lännemmissäsi | Monikon inessiivi | lännemmissämme |
| Monikon inessiivi | lännemmissänne | Monikon inessiivi | lännemmissään |
| Monikon inessiivi | lännemmissänsä | Elatiivi | lännemmästä |
| Elatiivi | lännemmästäni | Elatiivi | lännemmästäsi |
| Elatiivi | lännemmästämme | Elatiivi | lännemmästänne |
| Elatiivi | lännemmästään | Elatiivi | lännemmästänsä |
| Monikon elatiivi | lännemmistä | Monikon elatiivi | lännemmistäni |
| Monikon elatiivi | lännemmistäsi | Monikon elatiivi | lännemmistämme |
| Monikon elatiivi | lännemmistänne | Monikon elatiivi | lännemmistään |
| Monikon elatiivi | lännemmistänsä | Illatiivi | lännempään |
| Illatiivi | lännempääni | Illatiivi | lännempääsi |
| Illatiivi | lännempäämme | Illatiivi | lännempäänne |
| Illatiivi | lännempäänsä | Monikon illatiivi | lännempiin |
| Monikon illatiivi | lännempiini | Monikon illatiivi | lännempiisi |
| Monikon illatiivi | lännempiimme | Monikon illatiivi | lännempiinne |
| Monikon illatiivi | lännempiinsä | Adessiivi | lännemmällä |
| Adessiivi | lännemmälläni | Adessiivi | lännemmälläsi |
| Adessiivi | lännemmällämme | Adessiivi | lännemmällänne |
| Adessiivi | lännemmällään | Adessiivi | lännemmällänsä |
| Monikon adessiivi | lännemmillä | Monikon adessiivi | lännemmilläni |
| Monikon adessiivi | lännemmilläsi | Monikon adessiivi | lännemmillämme |
| Monikon adessiivi | lännemmillänne | Monikon adessiivi | lännemmillään |
| Monikon adessiivi | lännemmillänsä | Ablatiivi | lännemmältä |
| Ablatiivi | lännemmältäni | Ablatiivi | lännemmältäsi |
| Ablatiivi | lännemmältämme | Ablatiivi | lännemmältänne |
| Ablatiivi | lännemmältään | Ablatiivi | lännemmältänsä |
| Monikon ablatiivi | lännemmiltä | Monikon ablatiivi | lännemmiltäni |
| Monikon ablatiivi | lännemmiltäsi | Monikon ablatiivi | lännemmiltämme |
| Monikon ablatiivi | lännemmiltänne | Monikon ablatiivi | lännemmiltään |
| Monikon ablatiivi | lännemmiltänsä | Allatiivi | lännemmälle |
| Allatiivi | lännemmälleni | Allatiivi | lännemmällesi |
| Allatiivi | lännemmällemme | Allatiivi | lännemmällenne |
| Allatiivi | lännemmälleen | Allatiivi | lännemmällensä |
| Monikon allatiivi | lännemmille | Monikon allatiivi | lännemmilleni |
| Monikon allatiivi | lännemmillesi | Monikon allatiivi | lännemmillemme |
| Monikon allatiivi | lännemmillenne | Monikon allatiivi | lännemmilleen |
| Monikon allatiivi | lännemmillensä | Essiivi | lännempänä |
| Essiivi | lännempänäni | Essiivi | lännempänäsi |
| Essiivi | lännempänämme | Essiivi | lännempänänne |
| Essiivi | lännempänään | Essiivi | lännempänänsä |
| Monikon essiivi | lännempinä | Monikon essiivi | lännempinäni |
| Monikon essiivi | lännempinäsi | Monikon essiivi | lännempinämme |
| Monikon essiivi | lännempinänne | Monikon essiivi | lännempinään |
| Monikon essiivi | lännempinänsä | Translatiivi | lännemmäksi |
| Translatiivi | lännemmäkseni | Translatiivi | lännemmäksesi |
| Translatiivi | lännemmäksemme | Translatiivi | lännemmäksenne |
| Translatiivi | lännemmäkseen | Translatiivi | lännemmäksensä |
| Monikon translatiivi | lännemmiksi | Monikon translatiivi | lännemmikseni |
| Monikon translatiivi | lännemmiksesi | Monikon translatiivi | lännemmiksemme |
| Monikon translatiivi | lännemmiksenne | Monikon translatiivi | lännemmikseen |
| Monikon translatiivi | lännemmiksensä | Monikon instruktiivi | lännemmin |
| Abessiivi | lännemmättä | Abessiivi | lännemmättäni |
| Abessiivi | lännemmättäsi | Abessiivi | lännemmättämme |
| Abessiivi | lännemmättänne | Abessiivi | lännemmättään |
| Abessiivi | lännemmättänsä | Monikon abessiivi | lännemmittä |
| Monikon abessiivi | lännemmittäni | Monikon abessiivi | lännemmittäsi |
| Monikon abessiivi | lännemmittämme | Monikon abessiivi | lännemmittänne |
| Monikon abessiivi | lännemmittään | Monikon abessiivi | lännemmittänsä |
| Monikon komitatiivi | lännempine | Monikon komitatiivi | lännempineni |
| Monikon komitatiivi | lännempinesi | Monikon komitatiivi | lännempinemme |
| Monikon komitatiivi | lännempinenne | Monikon komitatiivi | lännempineen |
| Monikon komitatiivi | lännempinensä | Monikon akkusatiivi | lännemmät |
| Monikon akkusatiivi | lännempäni | Monikon akkusatiivi | lännempäsi |
| Monikon akkusatiivi | lännempämme | Monikon akkusatiivi | lännempänne |
| Monikon akkusatiivi | lännempänsä | Akkusatiivi | lännempäni |
| Akkusatiivi | lännempäsi | Akkusatiivi | lännempämme |
| Akkusatiivi | lännempänne | Akkusatiivi | lännempänsä |