| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Adjektiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| 3. | ||
| 4. | ||
| Muut/tuntemattomat | ||
| 5. | ||
| Monikko | epäaidot | Monikko | epäaitoni |
| Monikko | epäaitosi | Monikko | epäaitomme |
| Monikko | epäaitonne | Monikko | epäaitonsa |
| Genetiivi | epäaidon | Genetiivi | epäaitoni |
| Genetiivi | epäaitosi | Genetiivi | epäaitomme |
| Genetiivi | epäaitonne | Genetiivi | epäaitonsa |
| Monikon genetiivi | epäaitojen | Monikon genetiivi | epäaitojeni |
| Monikon genetiivi | epäaitojesi | Monikon genetiivi | epäaitojemme |
| Monikon genetiivi | epäaitojenne | Monikon genetiivi | epäaitojensa |
| Partitiivi | epäaitoa | Partitiivi | epäaitoani |
| Partitiivi | epäaitoasi | Partitiivi | epäaitoamme |
| Partitiivi | epäaitoanne | Partitiivi | epäaitoaan |
| Partitiivi | epäaitoansa | Monikon partitiivi | epäaitoja |
| Monikon partitiivi | epäaitojani | Monikon partitiivi | epäaitojasi |
| Monikon partitiivi | epäaitojamme | Monikon partitiivi | epäaitojanne |
| Monikon partitiivi | epäaitojaan | Monikon partitiivi | epäaitojansa |
| Inessiivi | epäaidossa | Inessiivi | epäaidossani |
| Inessiivi | epäaidossasi | Inessiivi | epäaidossamme |
| Inessiivi | epäaidossanne | Inessiivi | epäaidossaan |
| Inessiivi | epäaidossansa | Monikon inessiivi | epäaidoissa |
| Monikon inessiivi | epäaidoissani | Monikon inessiivi | epäaidoissasi |
| Monikon inessiivi | epäaidoissamme | Monikon inessiivi | epäaidoissanne |
| Monikon inessiivi | epäaidoissaan | Monikon inessiivi | epäaidoissansa |
| Elatiivi | epäaidosta | Elatiivi | epäaidostani |
| Elatiivi | epäaidostasi | Elatiivi | epäaidostamme |
| Elatiivi | epäaidostanne | Elatiivi | epäaidostaan |
| Elatiivi | epäaidostansa | Monikon elatiivi | epäaidoista |
| Monikon elatiivi | epäaidoistani | Monikon elatiivi | epäaidoistasi |
| Monikon elatiivi | epäaidoistamme | Monikon elatiivi | epäaidoistanne |
| Monikon elatiivi | epäaidoistaan | Monikon elatiivi | epäaidoistansa |
| Illatiivi | epäaitoon | Illatiivi | epäaitooni |
| Illatiivi | epäaitoosi | Illatiivi | epäaitoomme |
| Illatiivi | epäaitoonne | Illatiivi | epäaitoonsa |
| Monikon illatiivi | epäaitoihin | Monikon illatiivi | epäaitoihini |
| Monikon illatiivi | epäaitoihisi | Monikon illatiivi | epäaitoihimme |
| Monikon illatiivi | epäaitoihinne | Monikon illatiivi | epäaitoihinsa |
| Adessiivi | epäaidolla | Adessiivi | epäaidollani |
| Adessiivi | epäaidollasi | Adessiivi | epäaidollamme |
| Adessiivi | epäaidollanne | Adessiivi | epäaidollaan |
| Adessiivi | epäaidollansa | Monikon adessiivi | epäaidoilla |
| Monikon adessiivi | epäaidoillani | Monikon adessiivi | epäaidoillasi |
| Monikon adessiivi | epäaidoillamme | Monikon adessiivi | epäaidoillanne |
| Monikon adessiivi | epäaidoillaan | Monikon adessiivi | epäaidoillansa |
| Ablatiivi | epäaidolta | Ablatiivi | epäaidoltani |
| Ablatiivi | epäaidoltasi | Ablatiivi | epäaidoltamme |
| Ablatiivi | epäaidoltanne | Ablatiivi | epäaidoltaan |
| Ablatiivi | epäaidoltansa | Monikon ablatiivi | epäaidoilta |
| Monikon ablatiivi | epäaidoiltani | Monikon ablatiivi | epäaidoiltasi |
| Monikon ablatiivi | epäaidoiltamme | Monikon ablatiivi | epäaidoiltanne |
| Monikon ablatiivi | epäaidoiltaan | Monikon ablatiivi | epäaidoiltansa |
| Allatiivi | epäaidolle | Allatiivi | epäaidolleni |
| Allatiivi | epäaidollesi | Allatiivi | epäaidollemme |
| Allatiivi | epäaidollenne | Allatiivi | epäaidolleen |
| Allatiivi | epäaidollensa | Monikon allatiivi | epäaidoille |
| Monikon allatiivi | epäaidoilleni | Monikon allatiivi | epäaidoillesi |
| Monikon allatiivi | epäaidoillemme | Monikon allatiivi | epäaidoillenne |
| Monikon allatiivi | epäaidoilleen | Monikon allatiivi | epäaidoillensa |
| Essiivi | epäaitona | Essiivi | epäaitonani |
| Essiivi | epäaitonasi | Essiivi | epäaitonamme |
| Essiivi | epäaitonanne | Essiivi | epäaitonaan |
| Essiivi | epäaitonansa | Monikon essiivi | epäaitoina |
| Monikon essiivi | epäaitoinani | Monikon essiivi | epäaitoinasi |
| Monikon essiivi | epäaitoinamme | Monikon essiivi | epäaitoinanne |
| Monikon essiivi | epäaitoinaan | Monikon essiivi | epäaitoinansa |
| Translatiivi | epäaidoksi | Translatiivi | epäaidokseni |
| Translatiivi | epäaidoksesi | Translatiivi | epäaidoksemme |
| Translatiivi | epäaidoksenne | Translatiivi | epäaidokseen |
| Translatiivi | epäaidoksensa | Monikon translatiivi | epäaidoiksi |
| Monikon translatiivi | epäaidoikseni | Monikon translatiivi | epäaidoiksesi |
| Monikon translatiivi | epäaidoiksemme | Monikon translatiivi | epäaidoiksenne |
| Monikon translatiivi | epäaidoikseen | Monikon translatiivi | epäaidoiksensa |
| Monikon instruktiivi | epäaidoin | Abessiivi | epäaidotta |
| Abessiivi | epäaidottani | Abessiivi | epäaidottasi |
| Abessiivi | epäaidottamme | Abessiivi | epäaidottanne |
| Abessiivi | epäaidottaan | Abessiivi | epäaidottansa |
| Monikon abessiivi | epäaidoitta | Monikon abessiivi | epäaidoittani |
| Monikon abessiivi | epäaidoittasi | Monikon abessiivi | epäaidoittamme |
| Monikon abessiivi | epäaidoittanne | Monikon abessiivi | epäaidoittaan |
| Monikon abessiivi | epäaidoittansa | Monikon komitatiivi | epäaitoine |
| Monikon komitatiivi | epäaitoineni | Monikon komitatiivi | epäaitoinesi |
| Monikon komitatiivi | epäaitoinemme | Monikon komitatiivi | epäaitoinenne |
| Monikon komitatiivi | epäaitoineen | Monikon komitatiivi | epäaitoinensa |
| Komparatiivi | epäaidompi | Superlatiivi | epäaidoin |
| Monikon akkusatiivi | epäaidot | Monikon akkusatiivi | epäaitoni |
| Monikon akkusatiivi | epäaitosi | Monikon akkusatiivi | epäaitomme |
| Monikon akkusatiivi | epäaitonne | Monikon akkusatiivi | epäaitonsa |
| Akkusatiivi | epäaitoni | Akkusatiivi | epäaitosi |
| Akkusatiivi | epäaitomme | Akkusatiivi | epäaitonne |
| Akkusatiivi | epäaitonsa |