Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösÄäninäyte
Adjektiivit
1.
  • ÄäntäminenGenAm
  • ÄäntäminenUS
  • ÄäntäminenGenAm
  • ÄäntäminenUK
2.
3.
4.
  • ÄäntäminenUS
Muut/tuntemattomat
5.

Määritelmät

Adjektiivi

  1. (svetisistinen) asia, jota ei ole todettu aidoksi tai aitoa jäljittelevä asia

Esimerkit

  • Väärenteet ovat epäaitoja.

Taivutusmuodot

MonikkoepäaidotMonikkoepäaitoni
MonikkoepäaitosiMonikkoepäaitomme
MonikkoepäaitonneMonikkoepäaitonsa
GenetiiviepäaidonGenetiiviepäaitoni
GenetiiviepäaitosiGenetiiviepäaitomme
GenetiiviepäaitonneGenetiiviepäaitonsa
Monikon genetiiviepäaitojenMonikon genetiiviepäaitojeni
Monikon genetiiviepäaitojesiMonikon genetiiviepäaitojemme
Monikon genetiiviepäaitojenneMonikon genetiiviepäaitojensa
PartitiiviepäaitoaPartitiiviepäaitoani
PartitiiviepäaitoasiPartitiiviepäaitoamme
PartitiiviepäaitoannePartitiiviepäaitoaan
PartitiiviepäaitoansaMonikon partitiiviepäaitoja
Monikon partitiiviepäaitojaniMonikon partitiiviepäaitojasi
Monikon partitiiviepäaitojammeMonikon partitiiviepäaitojanne
Monikon partitiiviepäaitojaanMonikon partitiiviepäaitojansa
InessiiviepäaidossaInessiiviepäaidossani
InessiiviepäaidossasiInessiiviepäaidossamme
InessiiviepäaidossanneInessiiviepäaidossaan
InessiiviepäaidossansaMonikon inessiiviepäaidoissa
Monikon inessiiviepäaidoissaniMonikon inessiiviepäaidoissasi
Monikon inessiiviepäaidoissammeMonikon inessiiviepäaidoissanne
Monikon inessiiviepäaidoissaanMonikon inessiiviepäaidoissansa
ElatiiviepäaidostaElatiiviepäaidostani
ElatiiviepäaidostasiElatiiviepäaidostamme
ElatiiviepäaidostanneElatiiviepäaidostaan
ElatiiviepäaidostansaMonikon elatiiviepäaidoista
Monikon elatiiviepäaidoistaniMonikon elatiiviepäaidoistasi
Monikon elatiiviepäaidoistammeMonikon elatiiviepäaidoistanne
Monikon elatiiviepäaidoistaanMonikon elatiiviepäaidoistansa
IllatiiviepäaitoonIllatiiviepäaitooni
IllatiiviepäaitoosiIllatiiviepäaitoomme
IllatiiviepäaitoonneIllatiiviepäaitoonsa
Monikon illatiiviepäaitoihinMonikon illatiiviepäaitoihini
Monikon illatiiviepäaitoihisiMonikon illatiiviepäaitoihimme
Monikon illatiiviepäaitoihinneMonikon illatiiviepäaitoihinsa
AdessiiviepäaidollaAdessiiviepäaidollani
AdessiiviepäaidollasiAdessiiviepäaidollamme
AdessiiviepäaidollanneAdessiiviepäaidollaan
AdessiiviepäaidollansaMonikon adessiiviepäaidoilla
Monikon adessiiviepäaidoillaniMonikon adessiiviepäaidoillasi
Monikon adessiiviepäaidoillammeMonikon adessiiviepäaidoillanne
Monikon adessiiviepäaidoillaanMonikon adessiiviepäaidoillansa
AblatiiviepäaidoltaAblatiiviepäaidoltani
AblatiiviepäaidoltasiAblatiiviepäaidoltamme
AblatiiviepäaidoltanneAblatiiviepäaidoltaan
AblatiiviepäaidoltansaMonikon ablatiiviepäaidoilta
Monikon ablatiiviepäaidoiltaniMonikon ablatiiviepäaidoiltasi
Monikon ablatiiviepäaidoiltammeMonikon ablatiiviepäaidoiltanne
Monikon ablatiiviepäaidoiltaanMonikon ablatiiviepäaidoiltansa
AllatiiviepäaidolleAllatiiviepäaidolleni
AllatiiviepäaidollesiAllatiiviepäaidollemme
AllatiiviepäaidollenneAllatiiviepäaidolleen
AllatiiviepäaidollensaMonikon allatiiviepäaidoille
Monikon allatiiviepäaidoilleniMonikon allatiiviepäaidoillesi
Monikon allatiiviepäaidoillemmeMonikon allatiiviepäaidoillenne
Monikon allatiiviepäaidoilleenMonikon allatiiviepäaidoillensa
EssiiviepäaitonaEssiiviepäaitonani
EssiiviepäaitonasiEssiiviepäaitonamme
EssiiviepäaitonanneEssiiviepäaitonaan
EssiiviepäaitonansaMonikon essiiviepäaitoina
Monikon essiiviepäaitoinaniMonikon essiiviepäaitoinasi
Monikon essiiviepäaitoinammeMonikon essiiviepäaitoinanne
Monikon essiiviepäaitoinaanMonikon essiiviepäaitoinansa
TranslatiiviepäaidoksiTranslatiiviepäaidokseni
TranslatiiviepäaidoksesiTranslatiiviepäaidoksemme
TranslatiiviepäaidoksenneTranslatiiviepäaidokseen
TranslatiiviepäaidoksensaMonikon translatiiviepäaidoiksi
Monikon translatiiviepäaidoikseniMonikon translatiiviepäaidoiksesi
Monikon translatiiviepäaidoiksemmeMonikon translatiiviepäaidoiksenne
Monikon translatiiviepäaidoikseenMonikon translatiiviepäaidoiksensa
Monikon instruktiiviepäaidoinAbessiiviepäaidotta
AbessiiviepäaidottaniAbessiiviepäaidottasi
AbessiiviepäaidottammeAbessiiviepäaidottanne
AbessiiviepäaidottaanAbessiiviepäaidottansa
Monikon abessiiviepäaidoittaMonikon abessiiviepäaidoittani
Monikon abessiiviepäaidoittasiMonikon abessiiviepäaidoittamme
Monikon abessiiviepäaidoittanneMonikon abessiiviepäaidoittaan
Monikon abessiiviepäaidoittansaMonikon komitatiiviepäaitoine
Monikon komitatiiviepäaitoineniMonikon komitatiiviepäaitoinesi
Monikon komitatiiviepäaitoinemmeMonikon komitatiiviepäaitoinenne
Monikon komitatiiviepäaitoineenMonikon komitatiiviepäaitoinensa
KomparatiiviepäaidompiSuperlatiiviepäaidoin
Monikon akkusatiiviepäaidotMonikon akkusatiiviepäaitoni
Monikon akkusatiiviepäaitosiMonikon akkusatiiviepäaitomme
Monikon akkusatiiviepäaitonneMonikon akkusatiiviepäaitonsa
AkkusatiiviepäaitoniAkkusatiiviepäaitosi
AkkusatiiviepäaitommeAkkusatiiviepäaitonne
Akkusatiiviepäaitonsa