Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösÄäninäyte
Adjektiivit
1.
  • ÄäntäminenUS
2.
3.
4.
  • ÄäntäminenUS
5.

Määritelmät

Adjektiivi

  1. ei olennainen

Esimerkit

  • epäolennainen osa
    • a nonessential component
  • epäolennainen asia
    • an irrelevant issue

Taivutusmuodot

MonikkoepäolennaisetMonikkoepäolennaiseni
MonikkoepäolennaisesiMonikkoepäolennaisemme
MonikkoepäolennaisenneMonikkoepäolennaisensa
GenetiiviepäolennaisenGenetiiviepäolennaiseni
GenetiiviepäolennaisesiGenetiiviepäolennaisemme
GenetiiviepäolennaisenneGenetiiviepäolennaisensa
Monikon genetiiviepäolennaistenMonikon genetiiviepäolennaisien
Monikon genetiiviepäolennaisteniMonikon genetiiviepäolennaisieni
Monikon genetiiviepäolennaistesiMonikon genetiiviepäolennaisiesi
Monikon genetiiviepäolennaistemmeMonikon genetiiviepäolennaisiemme
Monikon genetiiviepäolennaistenneMonikon genetiiviepäolennaisienne
Monikon genetiiviepäolennaistensaMonikon genetiiviepäolennaisiensa
PartitiiviepäolennaistaPartitiiviepäolennaistani
PartitiiviepäolennaistasiPartitiiviepäolennaistamme
PartitiiviepäolennaistannePartitiiviepäolennaistaan
PartitiiviepäolennaistansaMonikon partitiiviepäolennaisia
Monikon partitiiviepäolennaisianiMonikon partitiiviepäolennaisiasi
Monikon partitiiviepäolennaisiammeMonikon partitiiviepäolennaisianne
Monikon partitiiviepäolennaisiaanMonikon partitiiviepäolennaisiansa
InessiiviepäolennaisessaInessiiviepäolennaisessani
InessiiviepäolennaisessasiInessiiviepäolennaisessamme
InessiiviepäolennaisessanneInessiiviepäolennaisessaan
InessiiviepäolennaisessansaMonikon inessiiviepäolennaisissa
Monikon inessiiviepäolennaisissaniMonikon inessiiviepäolennaisissasi
Monikon inessiiviepäolennaisissammeMonikon inessiiviepäolennaisissanne
Monikon inessiiviepäolennaisissaanMonikon inessiiviepäolennaisissansa
ElatiiviepäolennaisestaElatiiviepäolennaisestani
ElatiiviepäolennaisestasiElatiiviepäolennaisestamme
ElatiiviepäolennaisestanneElatiiviepäolennaisestaan
ElatiiviepäolennaisestansaMonikon elatiiviepäolennaisista
Monikon elatiiviepäolennaisistaniMonikon elatiiviepäolennaisistasi
Monikon elatiiviepäolennaisistammeMonikon elatiiviepäolennaisistanne
Monikon elatiiviepäolennaisistaanMonikon elatiiviepäolennaisistansa
IllatiiviepäolennaiseenIllatiiviepäolennaiseeni
IllatiiviepäolennaiseesiIllatiiviepäolennaiseemme
IllatiiviepäolennaiseenneIllatiiviepäolennaiseensa
Monikon illatiiviepäolennaisiinMonikon illatiiviepäolennaisiini
Monikon illatiiviepäolennaisiisiMonikon illatiiviepäolennaisiimme
Monikon illatiiviepäolennaisiinneMonikon illatiiviepäolennaisiinsa
AdessiiviepäolennaisellaAdessiiviepäolennaisellani
AdessiiviepäolennaisellasiAdessiiviepäolennaisellamme
AdessiiviepäolennaisellanneAdessiiviepäolennaisellaan
AdessiiviepäolennaisellansaMonikon adessiiviepäolennaisilla
Monikon adessiiviepäolennaisillaniMonikon adessiiviepäolennaisillasi
Monikon adessiiviepäolennaisillammeMonikon adessiiviepäolennaisillanne
Monikon adessiiviepäolennaisillaanMonikon adessiiviepäolennaisillansa
AblatiiviepäolennaiseltaAblatiiviepäolennaiseltani
AblatiiviepäolennaiseltasiAblatiiviepäolennaiseltamme
AblatiiviepäolennaiseltanneAblatiiviepäolennaiseltaan
AblatiiviepäolennaiseltansaMonikon ablatiiviepäolennaisilta
Monikon ablatiiviepäolennaisiltaniMonikon ablatiiviepäolennaisiltasi
Monikon ablatiiviepäolennaisiltammeMonikon ablatiiviepäolennaisiltanne
Monikon ablatiiviepäolennaisiltaanMonikon ablatiiviepäolennaisiltansa
AllatiiviepäolennaiselleAllatiiviepäolennaiselleni
AllatiiviepäolennaisellesiAllatiiviepäolennaisellemme
AllatiiviepäolennaisellenneAllatiiviepäolennaiselleen
AllatiiviepäolennaisellensaMonikon allatiiviepäolennaisille
Monikon allatiiviepäolennaisilleniMonikon allatiiviepäolennaisillesi
Monikon allatiiviepäolennaisillemmeMonikon allatiiviepäolennaisillenne
Monikon allatiiviepäolennaisilleenMonikon allatiiviepäolennaisillensa
EssiiviepäolennaisenaEssiiviepäolennaisenani
EssiiviepäolennaisenasiEssiiviepäolennaisenamme
EssiiviepäolennaisenanneEssiiviepäolennaisenaan
EssiiviepäolennaisenansaMonikon essiiviepäolennaisina
Monikon essiiviepäolennaisinaniMonikon essiiviepäolennaisinasi
Monikon essiiviepäolennaisinammeMonikon essiiviepäolennaisinanne
Monikon essiiviepäolennaisinaanMonikon essiiviepäolennaisinansa
TranslatiiviepäolennaiseksiTranslatiiviepäolennaisekseni
TranslatiiviepäolennaiseksesiTranslatiiviepäolennaiseksemme
TranslatiiviepäolennaiseksenneTranslatiiviepäolennaisekseen
TranslatiiviepäolennaiseksensaMonikon translatiiviepäolennaisiksi
Monikon translatiiviepäolennaisikseniMonikon translatiiviepäolennaisiksesi
Monikon translatiiviepäolennaisiksemmeMonikon translatiiviepäolennaisiksenne
Monikon translatiiviepäolennaisikseenMonikon translatiiviepäolennaisiksensa
Monikon instruktiiviepäolennaisinAbessiiviepäolennaisetta
AbessiiviepäolennaisettaniAbessiiviepäolennaisettasi
AbessiiviepäolennaisettammeAbessiiviepäolennaisettanne
AbessiiviepäolennaisettaanAbessiiviepäolennaisettansa
Monikon abessiiviepäolennaisittaMonikon abessiiviepäolennaisittani
Monikon abessiiviepäolennaisittasiMonikon abessiiviepäolennaisittamme
Monikon abessiiviepäolennaisittanneMonikon abessiiviepäolennaisittaan
Monikon abessiiviepäolennaisittansaMonikon komitatiiviepäolennaisine
Monikon komitatiiviepäolennaisineniMonikon komitatiiviepäolennaisinesi
Monikon komitatiiviepäolennaisinemmeMonikon komitatiiviepäolennaisinenne
Monikon komitatiiviepäolennaisineenMonikon komitatiiviepäolennaisinensa
KomparatiiviepäolennaisempiSuperlatiiviepäolennaisin
Monikon akkusatiiviepäolennaisetMonikon akkusatiiviepäolennaiseni
Monikon akkusatiiviepäolennaisesiMonikon akkusatiiviepäolennaisemme
Monikon akkusatiiviepäolennaisenneMonikon akkusatiiviepäolennaisensa
AkkusatiiviepäolennaiseniAkkusatiiviepäolennaisesi
AkkusatiiviepäolennaisemmeAkkusatiiviepäolennaisenne
Akkusatiiviepäolennaisensa