| Käännös | Konteksti | Ääninäyte | |
|---|---|---|---|
| Substantiivit | |||
| 1. | |||
| 2. | psykiatria | ||
| 3. | |||
| Monikko | psykoanalyytikot | Genetiivi | psykoanalyytikon |
| Monikon genetiivi | psykoanalyytikkojen | Monikon genetiivi | psykoanalyytikoiden |
| Monikon genetiivi | psykoanalyytikoitten | Partitiivi | psykoanalyytikkoa |
| Monikon partitiivi | psykoanalyytikkoja | Monikon partitiivi | psykoanalyytikoita |
| Inessiivi | psykoanalyytikossa | Monikon inessiivi | psykoanalyytikoissa |
| Elatiivi | psykoanalyytikosta | Monikon elatiivi | psykoanalyytikoista |
| Illatiivi | psykoanalyytikkoon | Monikon illatiivi | psykoanalyytikkoihin |
| Monikon illatiivi | psykoanalyytikoihin | Adessiivi | psykoanalyytikolla |
| Monikon adessiivi | psykoanalyytikoilla | Ablatiivi | psykoanalyytikolta |
| Monikon ablatiivi | psykoanalyytikoilta | Allatiivi | psykoanalyytikolle |
| Monikon allatiivi | psykoanalyytikoille | Essiivi | psykoanalyytikkona |
| Monikon essiivi | psykoanalyytikkoina | Translatiivi | psykoanalyytikoksi |
| Monikon translatiivi | psykoanalyytikoiksi | Monikon instruktiivi | psykoanalyytikoin |
| Abessiivi | psykoanalyytikotta | Monikon abessiivi | psykoanalyytikoitta |
| Monikon akkusatiivi | psykoanalyytikot |