| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| 3. | ||
| 4. | ||
| Monikko | vapautumiset | Genetiivi | vapautumisen |
| Monikon genetiivi | vapautumisten | Monikon genetiivi | vapautumisien |
| Partitiivi | vapautumista | Monikon partitiivi | vapautumisia |
| Inessiivi | vapautumisessa | Monikon inessiivi | vapautumisissa |
| Elatiivi | vapautumisesta | Monikon elatiivi | vapautumisista |
| Illatiivi | vapautumiseen | Monikon illatiivi | vapautumisiin |
| Adessiivi | vapautumisella | Monikon adessiivi | vapautumisilla |
| Ablatiivi | vapautumiselta | Monikon ablatiivi | vapautumisilta |
| Allatiivi | vapautumiselle | Monikon allatiivi | vapautumisille |
| Essiivi | vapautumisena | Monikon essiivi | vapautumisina |
| Translatiivi | vapautumiseksi | Monikon translatiivi | vapautumisiksi |
| Monikon instruktiivi | vapautumisin | Abessiivi | vapautumisetta |
| Monikon abessiivi | vapautumisitta | Monikon akkusatiivi | vapautumiset |