| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | äikätatit | Genetiivi | äikätatin |
| Monikon genetiivi | äikätattien | Partitiivi | äikätattia |
| Monikon partitiivi | äikätatteja | Inessiivi | äikätatissa |
| Monikon inessiivi | äikätateissa | Elatiivi | äikätatista |
| Monikon elatiivi | äikätateista | Illatiivi | äikätattiin |
| Monikon illatiivi | äikätatteihin | Adessiivi | äikätatilla |
| Monikon adessiivi | äikätateilla | Ablatiivi | äikätatilta |
| Monikon ablatiivi | äikätateilta | Allatiivi | äikätatille |
| Monikon allatiivi | äikätateille | Essiivi | äikätattina |
| Monikon essiivi | äikätatteina | Translatiivi | äikätatiksi |
| Monikon translatiivi | äikätateiksi | Monikon instruktiivi | äikätatein |
| Abessiivi | äikätatitta | Monikon abessiivi | äikätateitta |
| Monikon akkusatiivi | äikätatit |