Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösÄäninäyte
Adjektiivit
1.
  • ÄäntäminenUS
2.

Määritelmät

Adjektiivi

  1. sellainen, joka kestää koko elämän ajan

Taivutusmuodot

MonikkoelinikäisetMonikkoelinikäiseni
MonikkoelinikäisesiMonikkoelinikäisemme
MonikkoelinikäisenneMonikkoelinikäisensä
GenetiivielinikäisenGenetiivielinikäiseni
GenetiivielinikäisesiGenetiivielinikäisemme
GenetiivielinikäisenneGenetiivielinikäisensä
Monikon genetiivielinikäistenMonikon genetiivielinikäisien
Monikon genetiivielinikäisteniMonikon genetiivielinikäisieni
Monikon genetiivielinikäistesiMonikon genetiivielinikäisiesi
Monikon genetiivielinikäistemmeMonikon genetiivielinikäisiemme
Monikon genetiivielinikäistenneMonikon genetiivielinikäisienne
Monikon genetiivielinikäistensäMonikon genetiivielinikäisiensä
PartitiivielinikäistäPartitiivielinikäistäni
PartitiivielinikäistäsiPartitiivielinikäistämme
PartitiivielinikäistännePartitiivielinikäistään
PartitiivielinikäistänsäMonikon partitiivielinikäisiä
Monikon partitiivielinikäisiäniMonikon partitiivielinikäisiäsi
Monikon partitiivielinikäisiämmeMonikon partitiivielinikäisiänne
Monikon partitiivielinikäisiäänMonikon partitiivielinikäisiänsä
InessiivielinikäisessäInessiivielinikäisessäni
InessiivielinikäisessäsiInessiivielinikäisessämme
InessiivielinikäisessänneInessiivielinikäisessään
InessiivielinikäisessänsäMonikon inessiivielinikäisissä
Monikon inessiivielinikäisissäniMonikon inessiivielinikäisissäsi
Monikon inessiivielinikäisissämmeMonikon inessiivielinikäisissänne
Monikon inessiivielinikäisissäänMonikon inessiivielinikäisissänsä
ElatiivielinikäisestäElatiivielinikäisestäni
ElatiivielinikäisestäsiElatiivielinikäisestämme
ElatiivielinikäisestänneElatiivielinikäisestään
ElatiivielinikäisestänsäMonikon elatiivielinikäisistä
Monikon elatiivielinikäisistäniMonikon elatiivielinikäisistäsi
Monikon elatiivielinikäisistämmeMonikon elatiivielinikäisistänne
Monikon elatiivielinikäisistäänMonikon elatiivielinikäisistänsä
IllatiivielinikäiseenIllatiivielinikäiseeni
IllatiivielinikäiseesiIllatiivielinikäiseemme
IllatiivielinikäiseenneIllatiivielinikäiseensä
Monikon illatiivielinikäisiinMonikon illatiivielinikäisiini
Monikon illatiivielinikäisiisiMonikon illatiivielinikäisiimme
Monikon illatiivielinikäisiinneMonikon illatiivielinikäisiinsä
AdessiivielinikäiselläAdessiivielinikäiselläni
AdessiivielinikäiselläsiAdessiivielinikäisellämme
AdessiivielinikäisellänneAdessiivielinikäisellään
AdessiivielinikäisellänsäMonikon adessiivielinikäisillä
Monikon adessiivielinikäisilläniMonikon adessiivielinikäisilläsi
Monikon adessiivielinikäisillämmeMonikon adessiivielinikäisillänne
Monikon adessiivielinikäisilläänMonikon adessiivielinikäisillänsä
AblatiivielinikäiseltäAblatiivielinikäiseltäni
AblatiivielinikäiseltäsiAblatiivielinikäiseltämme
AblatiivielinikäiseltänneAblatiivielinikäiseltään
AblatiivielinikäiseltänsäMonikon ablatiivielinikäisiltä
Monikon ablatiivielinikäisiltäniMonikon ablatiivielinikäisiltäsi
Monikon ablatiivielinikäisiltämmeMonikon ablatiivielinikäisiltänne
Monikon ablatiivielinikäisiltäänMonikon ablatiivielinikäisiltänsä
AllatiivielinikäiselleAllatiivielinikäiselleni
AllatiivielinikäisellesiAllatiivielinikäisellemme
AllatiivielinikäisellenneAllatiivielinikäiselleen
AllatiivielinikäisellensäMonikon allatiivielinikäisille
Monikon allatiivielinikäisilleniMonikon allatiivielinikäisillesi
Monikon allatiivielinikäisillemmeMonikon allatiivielinikäisillenne
Monikon allatiivielinikäisilleenMonikon allatiivielinikäisillensä
EssiivielinikäisenäEssiivielinikäisenäni
EssiivielinikäisenäsiEssiivielinikäisenämme
EssiivielinikäisenänneEssiivielinikäisenään
EssiivielinikäisenänsäMonikon essiivielinikäisinä
Monikon essiivielinikäisinäniMonikon essiivielinikäisinäsi
Monikon essiivielinikäisinämmeMonikon essiivielinikäisinänne
Monikon essiivielinikäisinäänMonikon essiivielinikäisinänsä
TranslatiivielinikäiseksiTranslatiivielinikäisekseni
TranslatiivielinikäiseksesiTranslatiivielinikäiseksemme
TranslatiivielinikäiseksenneTranslatiivielinikäisekseen
TranslatiivielinikäiseksensäMonikon translatiivielinikäisiksi
Monikon translatiivielinikäisikseniMonikon translatiivielinikäisiksesi
Monikon translatiivielinikäisiksemmeMonikon translatiivielinikäisiksenne
Monikon translatiivielinikäisikseenMonikon translatiivielinikäisiksensä
Monikon instruktiivielinikäisinAbessiivielinikäisettä
AbessiivielinikäisettäniAbessiivielinikäisettäsi
AbessiivielinikäisettämmeAbessiivielinikäisettänne
AbessiivielinikäisettäänAbessiivielinikäisettänsä
Monikon abessiivielinikäisittäMonikon abessiivielinikäisittäni
Monikon abessiivielinikäisittäsiMonikon abessiivielinikäisittämme
Monikon abessiivielinikäisittänneMonikon abessiivielinikäisittään
Monikon abessiivielinikäisittänsäMonikon komitatiivielinikäisine
Monikon komitatiivielinikäisineniMonikon komitatiivielinikäisinesi
Monikon komitatiivielinikäisinemmeMonikon komitatiivielinikäisinenne
Monikon komitatiivielinikäisineenMonikon komitatiivielinikäisinensä
Monikon akkusatiivielinikäisetMonikon akkusatiivielinikäiseni
Monikon akkusatiivielinikäisesiMonikon akkusatiivielinikäisemme
Monikon akkusatiivielinikäisenneMonikon akkusatiivielinikäisensä
AkkusatiivielinikäiseniAkkusatiivielinikäisesi
AkkusatiivielinikäisemmeAkkusatiivielinikäisenne
Akkusatiivielinikäisensä