Sanakirja.org
In English
Mobiiliversio
-
bulgaria
englanti
espanja
esperanto
hollanti
italia
japani
kreikka
latina
latvia
liettua
norja
portugali
puola
ranska
ruotsi
saksa
suomi
tanska
turkki
tšekki
unkari
venäjä
viro
-
bulgaria
englanti
espanja
esperanto
hollanti
italia
japani
kreikka
latina
latvia
liettua
norja
portugali
puola
ranska
ruotsi
saksa
suomi
tanska
turkki
tšekki
unkari
venäjä
viro
fi-en
en-fi
Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Haettu sana löytyi näillä lähdekielillä:
suomi
Käännös
Ääninäyte
Adjektiivit
1.
lifetime
US
2.
lifelong
Määritelmät
Adjektiivi
sellainen, joka kestää
koko
elämän
ajan
Taivutusmuodot
Monikko
elinikäiset
Monikko
elinikäiseni
Monikko
elinikäisesi
Monikko
elinikäisemme
Monikko
elinikäisenne
Monikko
elinikäisensä
Genetiivi
elinikäisen
Genetiivi
elinikäiseni
Genetiivi
elinikäisesi
Genetiivi
elinikäisemme
Genetiivi
elinikäisenne
Genetiivi
elinikäisensä
Monikon genetiivi
elinikäisten
Monikon genetiivi
elinikäisien
Monikon genetiivi
elinikäisteni
Monikon genetiivi
elinikäisieni
Monikon genetiivi
elinikäistesi
Monikon genetiivi
elinikäisiesi
Monikon genetiivi
elinikäistemme
Monikon genetiivi
elinikäisiemme
Monikon genetiivi
elinikäistenne
Monikon genetiivi
elinikäisienne
Monikon genetiivi
elinikäistensä
Monikon genetiivi
elinikäisiensä
Partitiivi
elinikäistä
Partitiivi
elinikäistäni
Partitiivi
elinikäistäsi
Partitiivi
elinikäistämme
Partitiivi
elinikäistänne
Partitiivi
elinikäistään
Partitiivi
elinikäistänsä
Monikon partitiivi
elinikäisiä
Monikon partitiivi
elinikäisiäni
Monikon partitiivi
elinikäisiäsi
Monikon partitiivi
elinikäisiämme
Monikon partitiivi
elinikäisiänne
Monikon partitiivi
elinikäisiään
Monikon partitiivi
elinikäisiänsä
Inessiivi
elinikäisessä
Inessiivi
elinikäisessäni
Inessiivi
elinikäisessäsi
Inessiivi
elinikäisessämme
Inessiivi
elinikäisessänne
Inessiivi
elinikäisessään
Inessiivi
elinikäisessänsä
Monikon inessiivi
elinikäisissä
Monikon inessiivi
elinikäisissäni
Monikon inessiivi
elinikäisissäsi
Monikon inessiivi
elinikäisissämme
Monikon inessiivi
elinikäisissänne
Monikon inessiivi
elinikäisissään
Monikon inessiivi
elinikäisissänsä
Elatiivi
elinikäisestä
Elatiivi
elinikäisestäni
Elatiivi
elinikäisestäsi
Elatiivi
elinikäisestämme
Elatiivi
elinikäisestänne
Elatiivi
elinikäisestään
Elatiivi
elinikäisestänsä
Monikon elatiivi
elinikäisistä
Monikon elatiivi
elinikäisistäni
Monikon elatiivi
elinikäisistäsi
Monikon elatiivi
elinikäisistämme
Monikon elatiivi
elinikäisistänne
Monikon elatiivi
elinikäisistään
Monikon elatiivi
elinikäisistänsä
Illatiivi
elinikäiseen
Illatiivi
elinikäiseeni
Illatiivi
elinikäiseesi
Illatiivi
elinikäiseemme
Illatiivi
elinikäiseenne
Illatiivi
elinikäiseensä
Monikon illatiivi
elinikäisiin
Monikon illatiivi
elinikäisiini
Monikon illatiivi
elinikäisiisi
Monikon illatiivi
elinikäisiimme
Monikon illatiivi
elinikäisiinne
Monikon illatiivi
elinikäisiinsä
Adessiivi
elinikäisellä
Adessiivi
elinikäiselläni
Adessiivi
elinikäiselläsi
Adessiivi
elinikäisellämme
Adessiivi
elinikäisellänne
Adessiivi
elinikäisellään
Adessiivi
elinikäisellänsä
Monikon adessiivi
elinikäisillä
Monikon adessiivi
elinikäisilläni
Monikon adessiivi
elinikäisilläsi
Monikon adessiivi
elinikäisillämme
Monikon adessiivi
elinikäisillänne
Monikon adessiivi
elinikäisillään
Monikon adessiivi
elinikäisillänsä
Ablatiivi
elinikäiseltä
Ablatiivi
elinikäiseltäni
Ablatiivi
elinikäiseltäsi
Ablatiivi
elinikäiseltämme
Ablatiivi
elinikäiseltänne
Ablatiivi
elinikäiseltään
Ablatiivi
elinikäiseltänsä
Monikon ablatiivi
elinikäisiltä
Monikon ablatiivi
elinikäisiltäni
Monikon ablatiivi
elinikäisiltäsi
Monikon ablatiivi
elinikäisiltämme
Monikon ablatiivi
elinikäisiltänne
Monikon ablatiivi
elinikäisiltään
Monikon ablatiivi
elinikäisiltänsä
Allatiivi
elinikäiselle
Allatiivi
elinikäiselleni
Allatiivi
elinikäisellesi
Allatiivi
elinikäisellemme
Allatiivi
elinikäisellenne
Allatiivi
elinikäiselleen
Allatiivi
elinikäisellensä
Monikon allatiivi
elinikäisille
Monikon allatiivi
elinikäisilleni
Monikon allatiivi
elinikäisillesi
Monikon allatiivi
elinikäisillemme
Monikon allatiivi
elinikäisillenne
Monikon allatiivi
elinikäisilleen
Monikon allatiivi
elinikäisillensä
Essiivi
elinikäisenä
Essiivi
elinikäisenäni
Essiivi
elinikäisenäsi
Essiivi
elinikäisenämme
Essiivi
elinikäisenänne
Essiivi
elinikäisenään
Essiivi
elinikäisenänsä
Monikon essiivi
elinikäisinä
Monikon essiivi
elinikäisinäni
Monikon essiivi
elinikäisinäsi
Monikon essiivi
elinikäisinämme
Monikon essiivi
elinikäisinänne
Monikon essiivi
elinikäisinään
Monikon essiivi
elinikäisinänsä
Translatiivi
elinikäiseksi
Translatiivi
elinikäisekseni
Translatiivi
elinikäiseksesi
Translatiivi
elinikäiseksemme
Translatiivi
elinikäiseksenne
Translatiivi
elinikäisekseen
Translatiivi
elinikäiseksensä
Monikon translatiivi
elinikäisiksi
Monikon translatiivi
elinikäisikseni
Monikon translatiivi
elinikäisiksesi
Monikon translatiivi
elinikäisiksemme
Monikon translatiivi
elinikäisiksenne
Monikon translatiivi
elinikäisikseen
Monikon translatiivi
elinikäisiksensä
Monikon instruktiivi
elinikäisin
Abessiivi
elinikäisettä
Abessiivi
elinikäisettäni
Abessiivi
elinikäisettäsi
Abessiivi
elinikäisettämme
Abessiivi
elinikäisettänne
Abessiivi
elinikäisettään
Abessiivi
elinikäisettänsä
Monikon abessiivi
elinikäisittä
Monikon abessiivi
elinikäisittäni
Monikon abessiivi
elinikäisittäsi
Monikon abessiivi
elinikäisittämme
Monikon abessiivi
elinikäisittänne
Monikon abessiivi
elinikäisittään
Monikon abessiivi
elinikäisittänsä
Monikon komitatiivi
elinikäisine
Monikon komitatiivi
elinikäisineni
Monikon komitatiivi
elinikäisinesi
Monikon komitatiivi
elinikäisinemme
Monikon komitatiivi
elinikäisinenne
Monikon komitatiivi
elinikäisineen
Monikon komitatiivi
elinikäisinensä
Monikon akkusatiivi
elinikäiset
Monikon akkusatiivi
elinikäiseni
Monikon akkusatiivi
elinikäisesi
Monikon akkusatiivi
elinikäisemme
Monikon akkusatiivi
elinikäisenne
Monikon akkusatiivi
elinikäisensä
Akkusatiivi
elinikäiseni
Akkusatiivi
elinikäisesi
Akkusatiivi
elinikäisemme
Akkusatiivi
elinikäisenne
Akkusatiivi
elinikäisensä