| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| 2. | |
| Monikko | ikonimaalarit | Genetiivi | ikonimaalarin |
| Monikon genetiivi | ikonimaalarien | Monikon genetiivi | ikonimaalareiden |
| Monikon genetiivi | ikonimaalareitten | Partitiivi | ikonimaalaria |
| Monikon partitiivi | ikonimaalareita | Monikon partitiivi | ikonimaalareja |
| Inessiivi | ikonimaalarissa | Monikon inessiivi | ikonimaalareissa |
| Elatiivi | ikonimaalarista | Monikon elatiivi | ikonimaalareista |
| Illatiivi | ikonimaalariin | Monikon illatiivi | ikonimaalareihin |
| Adessiivi | ikonimaalarilla | Monikon adessiivi | ikonimaalareilla |
| Ablatiivi | ikonimaalarilta | Monikon ablatiivi | ikonimaalareilta |
| Allatiivi | ikonimaalarille | Monikon allatiivi | ikonimaalareille |
| Essiivi | ikonimaalarina | Monikon essiivi | ikonimaalareina |
| Translatiivi | ikonimaalariksi | Monikon translatiivi | ikonimaalareiksi |
| Monikon instruktiivi | ikonimaalarein | Abessiivi | ikonimaalaritta |
| Monikon abessiivi | ikonimaalareitta | Monikon akkusatiivi | ikonimaalarit |