| Käännös | Konteksti | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | halventava, arkikielessä | |
| 2. | halventava, arkikielessä | |
| 3. | halventava, arkikielessä | |
| 4. | halventava, arkikielessä | |
| 5. | slangi, halventava | |
| Monikko | hullujenhuoneet | Genetiivi | hullujenhuoneen |
| Monikon genetiivi | hullujenhuoneiden | Monikon genetiivi | hullujenhuoneitten |
| Partitiivi | hullujenhuonetta | Monikon partitiivi | hullujenhuoneita |
| Inessiivi | hullujenhuoneessa | Monikon inessiivi | hullujenhuoneissa |
| Elatiivi | hullujenhuoneesta | Monikon elatiivi | hullujenhuoneista |
| Illatiivi | hullujenhuoneeseen | Monikon illatiivi | hullujenhuoneisiin |
| Monikon illatiivi | hullujenhuoneihin | Adessiivi | hullujenhuoneella |
| Monikon adessiivi | hullujenhuoneilla | Ablatiivi | hullujenhuoneelta |
| Monikon ablatiivi | hullujenhuoneilta | Allatiivi | hullujenhuoneelle |
| Monikon allatiivi | hullujenhuoneille | Essiivi | hullujenhuoneena |
| Monikon essiivi | hullujenhuoneina | Translatiivi | hullujenhuoneeksi |
| Monikon translatiivi | hullujenhuoneiksi | Monikon instruktiivi | hullujenhuonein |
| Abessiivi | hullujenhuoneetta | Monikon abessiivi | hullujenhuoneitta |
| Monikon akkusatiivi | hullujenhuoneet |