Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
Adjektiivit
1.

Määritelmät

Adjektiivi

  1. (lääketiede) bakteeriton, tartunta-aineeton

Taivutusmuodot

MonikkoaseptisetMonikkoaseptiseni
MonikkoaseptisesiMonikkoaseptisemme
MonikkoaseptisenneMonikkoaseptisensa
GenetiiviaseptisenGenetiiviaseptiseni
GenetiiviaseptisesiGenetiiviaseptisemme
GenetiiviaseptisenneGenetiiviaseptisensa
Monikon genetiiviaseptistenMonikon genetiiviaseptisien
Monikon genetiiviaseptisteniMonikon genetiiviaseptisieni
Monikon genetiiviaseptistesiMonikon genetiiviaseptisiesi
Monikon genetiiviaseptistemmeMonikon genetiiviaseptisiemme
Monikon genetiiviaseptistenneMonikon genetiiviaseptisienne
Monikon genetiiviaseptistensaMonikon genetiiviaseptisiensa
PartitiiviaseptistaPartitiiviaseptistani
PartitiiviaseptistasiPartitiiviaseptistamme
PartitiiviaseptistannePartitiiviaseptistaan
PartitiiviaseptistansaMonikon partitiiviaseptisia
Monikon partitiiviaseptisianiMonikon partitiiviaseptisiasi
Monikon partitiiviaseptisiammeMonikon partitiiviaseptisianne
Monikon partitiiviaseptisiaanMonikon partitiiviaseptisiansa
InessiiviaseptisessaInessiiviaseptisessani
InessiiviaseptisessasiInessiiviaseptisessamme
InessiiviaseptisessanneInessiiviaseptisessaan
InessiiviaseptisessansaMonikon inessiiviaseptisissa
Monikon inessiiviaseptisissaniMonikon inessiiviaseptisissasi
Monikon inessiiviaseptisissammeMonikon inessiiviaseptisissanne
Monikon inessiiviaseptisissaanMonikon inessiiviaseptisissansa
ElatiiviaseptisestaElatiiviaseptisestani
ElatiiviaseptisestasiElatiiviaseptisestamme
ElatiiviaseptisestanneElatiiviaseptisestaan
ElatiiviaseptisestansaMonikon elatiiviaseptisista
Monikon elatiiviaseptisistaniMonikon elatiiviaseptisistasi
Monikon elatiiviaseptisistammeMonikon elatiiviaseptisistanne
Monikon elatiiviaseptisistaanMonikon elatiiviaseptisistansa
IllatiiviaseptiseenIllatiiviaseptiseeni
IllatiiviaseptiseesiIllatiiviaseptiseemme
IllatiiviaseptiseenneIllatiiviaseptiseensa
Monikon illatiiviaseptisiinMonikon illatiiviaseptisiini
Monikon illatiiviaseptisiisiMonikon illatiiviaseptisiimme
Monikon illatiiviaseptisiinneMonikon illatiiviaseptisiinsa
AdessiiviaseptisellaAdessiiviaseptisellani
AdessiiviaseptisellasiAdessiiviaseptisellamme
AdessiiviaseptisellanneAdessiiviaseptisellaan
AdessiiviaseptisellansaMonikon adessiiviaseptisilla
Monikon adessiiviaseptisillaniMonikon adessiiviaseptisillasi
Monikon adessiiviaseptisillammeMonikon adessiiviaseptisillanne
Monikon adessiiviaseptisillaanMonikon adessiiviaseptisillansa
AblatiiviaseptiseltaAblatiiviaseptiseltani
AblatiiviaseptiseltasiAblatiiviaseptiseltamme
AblatiiviaseptiseltanneAblatiiviaseptiseltaan
AblatiiviaseptiseltansaMonikon ablatiiviaseptisilta
Monikon ablatiiviaseptisiltaniMonikon ablatiiviaseptisiltasi
Monikon ablatiiviaseptisiltammeMonikon ablatiiviaseptisiltanne
Monikon ablatiiviaseptisiltaanMonikon ablatiiviaseptisiltansa
AllatiiviaseptiselleAllatiiviaseptiselleni
AllatiiviaseptisellesiAllatiiviaseptisellemme
AllatiiviaseptisellenneAllatiiviaseptiselleen
AllatiiviaseptisellensaMonikon allatiiviaseptisille
Monikon allatiiviaseptisilleniMonikon allatiiviaseptisillesi
Monikon allatiiviaseptisillemmeMonikon allatiiviaseptisillenne
Monikon allatiiviaseptisilleenMonikon allatiiviaseptisillensa
EssiiviaseptisenaEssiiviaseptisenani
EssiiviaseptisenasiEssiiviaseptisenamme
EssiiviaseptisenanneEssiiviaseptisenaan
EssiiviaseptisenansaMonikon essiiviaseptisina
Monikon essiiviaseptisinaniMonikon essiiviaseptisinasi
Monikon essiiviaseptisinammeMonikon essiiviaseptisinanne
Monikon essiiviaseptisinaanMonikon essiiviaseptisinansa
TranslatiiviaseptiseksiTranslatiiviaseptisekseni
TranslatiiviaseptiseksesiTranslatiiviaseptiseksemme
TranslatiiviaseptiseksenneTranslatiiviaseptisekseen
TranslatiiviaseptiseksensaMonikon translatiiviaseptisiksi
Monikon translatiiviaseptisikseniMonikon translatiiviaseptisiksesi
Monikon translatiiviaseptisiksemmeMonikon translatiiviaseptisiksenne
Monikon translatiiviaseptisikseenMonikon translatiiviaseptisiksensa
Monikon instruktiiviaseptisinAbessiiviaseptisetta
AbessiiviaseptisettaniAbessiiviaseptisettasi
AbessiiviaseptisettammeAbessiiviaseptisettanne
AbessiiviaseptisettaanAbessiiviaseptisettansa
Monikon abessiiviaseptisittaMonikon abessiiviaseptisittani
Monikon abessiiviaseptisittasiMonikon abessiiviaseptisittamme
Monikon abessiiviaseptisittanneMonikon abessiiviaseptisittaan
Monikon abessiiviaseptisittansaMonikon komitatiiviaseptisine
Monikon komitatiiviaseptisineniMonikon komitatiiviaseptisinesi
Monikon komitatiiviaseptisinemmeMonikon komitatiiviaseptisinenne
Monikon komitatiiviaseptisineenMonikon komitatiiviaseptisinensa
KomparatiiviaseptisempiSuperlatiiviaseptisin
Monikon akkusatiiviaseptisetMonikon akkusatiiviaseptiseni
Monikon akkusatiiviaseptisesiMonikon akkusatiiviaseptisemme
Monikon akkusatiiviaseptisenneMonikon akkusatiiviaseptisensa
AkkusatiiviaseptiseniAkkusatiiviaseptisesi
AkkusatiiviaseptisemmeAkkusatiiviaseptisenne
Akkusatiiviaseptisensa

Luokat