| Käännös | |
|---|---|
| Adjektiivit | |
| 1. | |
| Monikko | aseptiset | Monikko | aseptiseni |
| Monikko | aseptisesi | Monikko | aseptisemme |
| Monikko | aseptisenne | Monikko | aseptisensa |
| Genetiivi | aseptisen | Genetiivi | aseptiseni |
| Genetiivi | aseptisesi | Genetiivi | aseptisemme |
| Genetiivi | aseptisenne | Genetiivi | aseptisensa |
| Monikon genetiivi | aseptisten | Monikon genetiivi | aseptisien |
| Monikon genetiivi | aseptisteni | Monikon genetiivi | aseptisieni |
| Monikon genetiivi | aseptistesi | Monikon genetiivi | aseptisiesi |
| Monikon genetiivi | aseptistemme | Monikon genetiivi | aseptisiemme |
| Monikon genetiivi | aseptistenne | Monikon genetiivi | aseptisienne |
| Monikon genetiivi | aseptistensa | Monikon genetiivi | aseptisiensa |
| Partitiivi | aseptista | Partitiivi | aseptistani |
| Partitiivi | aseptistasi | Partitiivi | aseptistamme |
| Partitiivi | aseptistanne | Partitiivi | aseptistaan |
| Partitiivi | aseptistansa | Monikon partitiivi | aseptisia |
| Monikon partitiivi | aseptisiani | Monikon partitiivi | aseptisiasi |
| Monikon partitiivi | aseptisiamme | Monikon partitiivi | aseptisianne |
| Monikon partitiivi | aseptisiaan | Monikon partitiivi | aseptisiansa |
| Inessiivi | aseptisessa | Inessiivi | aseptisessani |
| Inessiivi | aseptisessasi | Inessiivi | aseptisessamme |
| Inessiivi | aseptisessanne | Inessiivi | aseptisessaan |
| Inessiivi | aseptisessansa | Monikon inessiivi | aseptisissa |
| Monikon inessiivi | aseptisissani | Monikon inessiivi | aseptisissasi |
| Monikon inessiivi | aseptisissamme | Monikon inessiivi | aseptisissanne |
| Monikon inessiivi | aseptisissaan | Monikon inessiivi | aseptisissansa |
| Elatiivi | aseptisesta | Elatiivi | aseptisestani |
| Elatiivi | aseptisestasi | Elatiivi | aseptisestamme |
| Elatiivi | aseptisestanne | Elatiivi | aseptisestaan |
| Elatiivi | aseptisestansa | Monikon elatiivi | aseptisista |
| Monikon elatiivi | aseptisistani | Monikon elatiivi | aseptisistasi |
| Monikon elatiivi | aseptisistamme | Monikon elatiivi | aseptisistanne |
| Monikon elatiivi | aseptisistaan | Monikon elatiivi | aseptisistansa |
| Illatiivi | aseptiseen | Illatiivi | aseptiseeni |
| Illatiivi | aseptiseesi | Illatiivi | aseptiseemme |
| Illatiivi | aseptiseenne | Illatiivi | aseptiseensa |
| Monikon illatiivi | aseptisiin | Monikon illatiivi | aseptisiini |
| Monikon illatiivi | aseptisiisi | Monikon illatiivi | aseptisiimme |
| Monikon illatiivi | aseptisiinne | Monikon illatiivi | aseptisiinsa |
| Adessiivi | aseptisella | Adessiivi | aseptisellani |
| Adessiivi | aseptisellasi | Adessiivi | aseptisellamme |
| Adessiivi | aseptisellanne | Adessiivi | aseptisellaan |
| Adessiivi | aseptisellansa | Monikon adessiivi | aseptisilla |
| Monikon adessiivi | aseptisillani | Monikon adessiivi | aseptisillasi |
| Monikon adessiivi | aseptisillamme | Monikon adessiivi | aseptisillanne |
| Monikon adessiivi | aseptisillaan | Monikon adessiivi | aseptisillansa |
| Ablatiivi | aseptiselta | Ablatiivi | aseptiseltani |
| Ablatiivi | aseptiseltasi | Ablatiivi | aseptiseltamme |
| Ablatiivi | aseptiseltanne | Ablatiivi | aseptiseltaan |
| Ablatiivi | aseptiseltansa | Monikon ablatiivi | aseptisilta |
| Monikon ablatiivi | aseptisiltani | Monikon ablatiivi | aseptisiltasi |
| Monikon ablatiivi | aseptisiltamme | Monikon ablatiivi | aseptisiltanne |
| Monikon ablatiivi | aseptisiltaan | Monikon ablatiivi | aseptisiltansa |
| Allatiivi | aseptiselle | Allatiivi | aseptiselleni |
| Allatiivi | aseptisellesi | Allatiivi | aseptisellemme |
| Allatiivi | aseptisellenne | Allatiivi | aseptiselleen |
| Allatiivi | aseptisellensa | Monikon allatiivi | aseptisille |
| Monikon allatiivi | aseptisilleni | Monikon allatiivi | aseptisillesi |
| Monikon allatiivi | aseptisillemme | Monikon allatiivi | aseptisillenne |
| Monikon allatiivi | aseptisilleen | Monikon allatiivi | aseptisillensa |
| Essiivi | aseptisena | Essiivi | aseptisenani |
| Essiivi | aseptisenasi | Essiivi | aseptisenamme |
| Essiivi | aseptisenanne | Essiivi | aseptisenaan |
| Essiivi | aseptisenansa | Monikon essiivi | aseptisina |
| Monikon essiivi | aseptisinani | Monikon essiivi | aseptisinasi |
| Monikon essiivi | aseptisinamme | Monikon essiivi | aseptisinanne |
| Monikon essiivi | aseptisinaan | Monikon essiivi | aseptisinansa |
| Translatiivi | aseptiseksi | Translatiivi | aseptisekseni |
| Translatiivi | aseptiseksesi | Translatiivi | aseptiseksemme |
| Translatiivi | aseptiseksenne | Translatiivi | aseptisekseen |
| Translatiivi | aseptiseksensa | Monikon translatiivi | aseptisiksi |
| Monikon translatiivi | aseptisikseni | Monikon translatiivi | aseptisiksesi |
| Monikon translatiivi | aseptisiksemme | Monikon translatiivi | aseptisiksenne |
| Monikon translatiivi | aseptisikseen | Monikon translatiivi | aseptisiksensa |
| Monikon instruktiivi | aseptisin | Abessiivi | aseptisetta |
| Abessiivi | aseptisettani | Abessiivi | aseptisettasi |
| Abessiivi | aseptisettamme | Abessiivi | aseptisettanne |
| Abessiivi | aseptisettaan | Abessiivi | aseptisettansa |
| Monikon abessiivi | aseptisitta | Monikon abessiivi | aseptisittani |
| Monikon abessiivi | aseptisittasi | Monikon abessiivi | aseptisittamme |
| Monikon abessiivi | aseptisittanne | Monikon abessiivi | aseptisittaan |
| Monikon abessiivi | aseptisittansa | Monikon komitatiivi | aseptisine |
| Monikon komitatiivi | aseptisineni | Monikon komitatiivi | aseptisinesi |
| Monikon komitatiivi | aseptisinemme | Monikon komitatiivi | aseptisinenne |
| Monikon komitatiivi | aseptisineen | Monikon komitatiivi | aseptisinensa |
| Komparatiivi | aseptisempi | Superlatiivi | aseptisin |
| Monikon akkusatiivi | aseptiset | Monikon akkusatiivi | aseptiseni |
| Monikon akkusatiivi | aseptisesi | Monikon akkusatiivi | aseptisemme |
| Monikon akkusatiivi | aseptisenne | Monikon akkusatiivi | aseptisensa |
| Akkusatiivi | aseptiseni | Akkusatiivi | aseptisesi |
| Akkusatiivi | aseptisemme | Akkusatiivi | aseptisenne |
| Akkusatiivi | aseptisensa |