| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | arkaismit | Genetiivi | arkaismin |
| Monikon genetiivi | arkaismien | Partitiivi | arkaismia |
| Monikon partitiivi | arkaismeja | Inessiivi | arkaismissa |
| Monikon inessiivi | arkaismeissa | Elatiivi | arkaismista |
| Monikon elatiivi | arkaismeista | Illatiivi | arkaismiin |
| Monikon illatiivi | arkaismeihin | Adessiivi | arkaismilla |
| Monikon adessiivi | arkaismeilla | Ablatiivi | arkaismilta |
| Monikon ablatiivi | arkaismeilta | Allatiivi | arkaismille |
| Monikon allatiivi | arkaismeille | Essiivi | arkaismina |
| Monikon essiivi | arkaismeina | Translatiivi | arkaismiksi |
| Monikon translatiivi | arkaismeiksi | Monikon instruktiivi | arkaismein |
| Abessiivi | arkaismitta | Monikon abessiivi | arkaismeitta |
| Monikon akkusatiivi | arkaismit |