| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | norsukiväärit | Genetiivi | norsukiväärin |
| Monikon genetiivi | norsukiväärien | Monikon genetiivi | norsukivääreiden |
| Monikon genetiivi | norsukivääreitten | Partitiivi | norsukivääriä |
| Monikon partitiivi | norsukivääreitä | Monikon partitiivi | norsukiväärejä |
| Inessiivi | norsukiväärissä | Monikon inessiivi | norsukivääreissä |
| Elatiivi | norsukivääristä | Monikon elatiivi | norsukivääreistä |
| Illatiivi | norsukivääriin | Monikon illatiivi | norsukivääreihin |
| Adessiivi | norsukiväärillä | Monikon adessiivi | norsukivääreillä |
| Ablatiivi | norsukivääriltä | Monikon ablatiivi | norsukivääreiltä |
| Allatiivi | norsukiväärille | Monikon allatiivi | norsukivääreille |
| Essiivi | norsukiväärinä | Monikon essiivi | norsukivääreinä |
| Translatiivi | norsukivääriksi | Monikon translatiivi | norsukivääreiksi |
| Monikon instruktiivi | norsukiväärein | Abessiivi | norsukiväärittä |
| Monikon abessiivi | norsukivääreittä | Monikon akkusatiivi | norsukiväärit |