| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | mykotoksiinit | Genetiivi | mykotoksiinin |
| Monikon genetiivi | mykotoksiinien | Partitiivi | mykotoksiinia |
| Monikon partitiivi | mykotoksiineja | Inessiivi | mykotoksiinissa |
| Monikon inessiivi | mykotoksiineissa | Elatiivi | mykotoksiinista |
| Monikon elatiivi | mykotoksiineista | Illatiivi | mykotoksiiniin |
| Monikon illatiivi | mykotoksiineihin | Adessiivi | mykotoksiinilla |
| Monikon adessiivi | mykotoksiineilla | Ablatiivi | mykotoksiinilta |
| Monikon ablatiivi | mykotoksiineilta | Allatiivi | mykotoksiinille |
| Monikon allatiivi | mykotoksiineille | Essiivi | mykotoksiinina |
| Monikon essiivi | mykotoksiineina | Translatiivi | mykotoksiiniksi |
| Monikon translatiivi | mykotoksiineiksi | Monikon instruktiivi | mykotoksiinein |
| Abessiivi | mykotoksiinitta | Monikon abessiivi | mykotoksiineitta |
| Monikon akkusatiivi | mykotoksiinit |