| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | moderoin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | moderoit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | moderoi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | moderoimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | moderoitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | moderoivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | moderoin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | moderoit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | moderoi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | moderoimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | moderoitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | moderoivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | moderoisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | moderoisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | moderoisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | moderoisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | moderoisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | moderoisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | moderoi | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | moderoikoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | moderoikaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | moderoikaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | moderoikoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | moderoinen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | moderoinet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | moderoinee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | moderoinemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | moderoinette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | moderoinevat | | |