| Käännös | Konteksti | Ääninäyte | |
|---|---|---|---|
| Substantiivit | |||
| 1. | Australia | ||
| 2. | |||
| Monikko | murskaukset | Genetiivi | murskauksen |
| Monikon genetiivi | murskausten | Monikon genetiivi | murskauksien |
| Partitiivi | murskausta | Monikon partitiivi | murskauksia |
| Inessiivi | murskauksessa | Monikon inessiivi | murskauksissa |
| Elatiivi | murskauksesta | Monikon elatiivi | murskauksista |
| Illatiivi | murskaukseen | Monikon illatiivi | murskauksiin |
| Adessiivi | murskauksella | Monikon adessiivi | murskauksilla |
| Ablatiivi | murskaukselta | Monikon ablatiivi | murskauksilta |
| Allatiivi | murskaukselle | Monikon allatiivi | murskauksille |
| Essiivi | murskauksena | Monikon essiivi | murskauksina |
| Translatiivi | murskaukseksi | Monikon translatiivi | murskauksiksi |
| Monikon instruktiivi | murskauksin | Abessiivi | murskauksetta |
| Monikon abessiivi | murskauksitta | Monikon akkusatiivi | murskaukset |