| Käännös | |
|---|---|
| Adjektiivit | |
| 1. | |
| Monikko | hämäläiset | Monikko | hämäläiseni |
| Monikko | hämäläisesi | Monikko | hämäläisemme |
| Monikko | hämäläisenne | Monikko | hämäläisensä |
| Genetiivi | hämäläisen | Genetiivi | hämäläiseni |
| Genetiivi | hämäläisesi | Genetiivi | hämäläisemme |
| Genetiivi | hämäläisenne | Genetiivi | hämäläisensä |
| Monikon genetiivi | hämäläisten | Monikon genetiivi | hämäläisien |
| Monikon genetiivi | hämäläisteni | Monikon genetiivi | hämäläisieni |
| Monikon genetiivi | hämäläistesi | Monikon genetiivi | hämäläisiesi |
| Monikon genetiivi | hämäläistemme | Monikon genetiivi | hämäläisiemme |
| Monikon genetiivi | hämäläistenne | Monikon genetiivi | hämäläisienne |
| Monikon genetiivi | hämäläistensä | Monikon genetiivi | hämäläisiensä |
| Partitiivi | hämäläistä | Partitiivi | hämäläistäni |
| Partitiivi | hämäläistäsi | Partitiivi | hämäläistämme |
| Partitiivi | hämäläistänne | Partitiivi | hämäläistään |
| Partitiivi | hämäläistänsä | Monikon partitiivi | hämäläisiä |
| Monikon partitiivi | hämäläisiäni | Monikon partitiivi | hämäläisiäsi |
| Monikon partitiivi | hämäläisiämme | Monikon partitiivi | hämäläisiänne |
| Monikon partitiivi | hämäläisiään | Monikon partitiivi | hämäläisiänsä |
| Inessiivi | hämäläisessä | Inessiivi | hämäläisessäni |
| Inessiivi | hämäläisessäsi | Inessiivi | hämäläisessämme |
| Inessiivi | hämäläisessänne | Inessiivi | hämäläisessään |
| Inessiivi | hämäläisessänsä | Monikon inessiivi | hämäläisissä |
| Monikon inessiivi | hämäläisissäni | Monikon inessiivi | hämäläisissäsi |
| Monikon inessiivi | hämäläisissämme | Monikon inessiivi | hämäläisissänne |
| Monikon inessiivi | hämäläisissään | Monikon inessiivi | hämäläisissänsä |
| Elatiivi | hämäläisestä | Elatiivi | hämäläisestäni |
| Elatiivi | hämäläisestäsi | Elatiivi | hämäläisestämme |
| Elatiivi | hämäläisestänne | Elatiivi | hämäläisestään |
| Elatiivi | hämäläisestänsä | Monikon elatiivi | hämäläisistä |
| Monikon elatiivi | hämäläisistäni | Monikon elatiivi | hämäläisistäsi |
| Monikon elatiivi | hämäläisistämme | Monikon elatiivi | hämäläisistänne |
| Monikon elatiivi | hämäläisistään | Monikon elatiivi | hämäläisistänsä |
| Illatiivi | hämäläiseen | Illatiivi | hämäläiseeni |
| Illatiivi | hämäläiseesi | Illatiivi | hämäläiseemme |
| Illatiivi | hämäläiseenne | Illatiivi | hämäläiseensä |
| Monikon illatiivi | hämäläisiin | Monikon illatiivi | hämäläisiini |
| Monikon illatiivi | hämäläisiisi | Monikon illatiivi | hämäläisiimme |
| Monikon illatiivi | hämäläisiinne | Monikon illatiivi | hämäläisiinsä |
| Adessiivi | hämäläisellä | Adessiivi | hämäläiselläni |
| Adessiivi | hämäläiselläsi | Adessiivi | hämäläisellämme |
| Adessiivi | hämäläisellänne | Adessiivi | hämäläisellään |
| Adessiivi | hämäläisellänsä | Monikon adessiivi | hämäläisillä |
| Monikon adessiivi | hämäläisilläni | Monikon adessiivi | hämäläisilläsi |
| Monikon adessiivi | hämäläisillämme | Monikon adessiivi | hämäläisillänne |
| Monikon adessiivi | hämäläisillään | Monikon adessiivi | hämäläisillänsä |
| Ablatiivi | hämäläiseltä | Ablatiivi | hämäläiseltäni |
| Ablatiivi | hämäläiseltäsi | Ablatiivi | hämäläiseltämme |
| Ablatiivi | hämäläiseltänne | Ablatiivi | hämäläiseltään |
| Ablatiivi | hämäläiseltänsä | Monikon ablatiivi | hämäläisiltä |
| Monikon ablatiivi | hämäläisiltäni | Monikon ablatiivi | hämäläisiltäsi |
| Monikon ablatiivi | hämäläisiltämme | Monikon ablatiivi | hämäläisiltänne |
| Monikon ablatiivi | hämäläisiltään | Monikon ablatiivi | hämäläisiltänsä |
| Allatiivi | hämäläiselle | Allatiivi | hämäläiselleni |
| Allatiivi | hämäläisellesi | Allatiivi | hämäläisellemme |
| Allatiivi | hämäläisellenne | Allatiivi | hämäläiselleen |
| Allatiivi | hämäläisellensä | Monikon allatiivi | hämäläisille |
| Monikon allatiivi | hämäläisilleni | Monikon allatiivi | hämäläisillesi |
| Monikon allatiivi | hämäläisillemme | Monikon allatiivi | hämäläisillenne |
| Monikon allatiivi | hämäläisilleen | Monikon allatiivi | hämäläisillensä |
| Essiivi | hämäläisenä | Essiivi | hämäläisenäni |
| Essiivi | hämäläisenäsi | Essiivi | hämäläisenämme |
| Essiivi | hämäläisenänne | Essiivi | hämäläisenään |
| Essiivi | hämäläisenänsä | Monikon essiivi | hämäläisinä |
| Monikon essiivi | hämäläisinäni | Monikon essiivi | hämäläisinäsi |
| Monikon essiivi | hämäläisinämme | Monikon essiivi | hämäläisinänne |
| Monikon essiivi | hämäläisinään | Monikon essiivi | hämäläisinänsä |
| Translatiivi | hämäläiseksi | Translatiivi | hämäläisekseni |
| Translatiivi | hämäläiseksesi | Translatiivi | hämäläiseksemme |
| Translatiivi | hämäläiseksenne | Translatiivi | hämäläisekseen |
| Translatiivi | hämäläiseksensä | Monikon translatiivi | hämäläisiksi |
| Monikon translatiivi | hämäläisikseni | Monikon translatiivi | hämäläisiksesi |
| Monikon translatiivi | hämäläisiksemme | Monikon translatiivi | hämäläisiksenne |
| Monikon translatiivi | hämäläisikseen | Monikon translatiivi | hämäläisiksensä |
| Monikon instruktiivi | hämäläisin | Abessiivi | hämäläisettä |
| Abessiivi | hämäläisettäni | Abessiivi | hämäläisettäsi |
| Abessiivi | hämäläisettämme | Abessiivi | hämäläisettänne |
| Abessiivi | hämäläisettään | Abessiivi | hämäläisettänsä |
| Monikon abessiivi | hämäläisittä | Monikon abessiivi | hämäläisittäni |
| Monikon abessiivi | hämäläisittäsi | Monikon abessiivi | hämäläisittämme |
| Monikon abessiivi | hämäläisittänne | Monikon abessiivi | hämäläisittään |
| Monikon abessiivi | hämäläisittänsä | Monikon komitatiivi | hämäläisine |
| Monikon komitatiivi | hämäläisineni | Monikon komitatiivi | hämäläisinesi |
| Monikon komitatiivi | hämäläisinemme | Monikon komitatiivi | hämäläisinenne |
| Monikon komitatiivi | hämäläisineen | Monikon komitatiivi | hämäläisinensä |
| Monikon akkusatiivi | hämäläiset | Monikon akkusatiivi | hämäläiseni |
| Monikon akkusatiivi | hämäläisesi | Monikon akkusatiivi | hämäläisemme |
| Monikon akkusatiivi | hämäläisenne | Monikon akkusatiivi | hämäläisensä |
| Akkusatiivi | hämäläiseni | Akkusatiivi | hämäläisesi |
| Akkusatiivi | hämäläisemme | Akkusatiivi | hämäläisenne |
| Akkusatiivi | hämäläisensä |