Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
Adjektiivit
1.

Määritelmät

Adjektiivi

  1. Hämeestä peräisin oleva tai siihen liittyvä
  2. hidas

Substantiivi

  1. Hämeessä asuva henkilö, syntyperältään Hämeestä

Taivutusmuodot

MonikkohämäläisetMonikkohämäläiseni
MonikkohämäläisesiMonikkohämäläisemme
MonikkohämäläisenneMonikkohämäläisensä
GenetiivihämäläisenGenetiivihämäläiseni
GenetiivihämäläisesiGenetiivihämäläisemme
GenetiivihämäläisenneGenetiivihämäläisensä
Monikon genetiivihämäläistenMonikon genetiivihämäläisien
Monikon genetiivihämäläisteniMonikon genetiivihämäläisieni
Monikon genetiivihämäläistesiMonikon genetiivihämäläisiesi
Monikon genetiivihämäläistemmeMonikon genetiivihämäläisiemme
Monikon genetiivihämäläistenneMonikon genetiivihämäläisienne
Monikon genetiivihämäläistensäMonikon genetiivihämäläisiensä
PartitiivihämäläistäPartitiivihämäläistäni
PartitiivihämäläistäsiPartitiivihämäläistämme
PartitiivihämäläistännePartitiivihämäläistään
PartitiivihämäläistänsäMonikon partitiivihämäläisiä
Monikon partitiivihämäläisiäniMonikon partitiivihämäläisiäsi
Monikon partitiivihämäläisiämmeMonikon partitiivihämäläisiänne
Monikon partitiivihämäläisiäänMonikon partitiivihämäläisiänsä
InessiivihämäläisessäInessiivihämäläisessäni
InessiivihämäläisessäsiInessiivihämäläisessämme
InessiivihämäläisessänneInessiivihämäläisessään
InessiivihämäläisessänsäMonikon inessiivihämäläisissä
Monikon inessiivihämäläisissäniMonikon inessiivihämäläisissäsi
Monikon inessiivihämäläisissämmeMonikon inessiivihämäläisissänne
Monikon inessiivihämäläisissäänMonikon inessiivihämäläisissänsä
ElatiivihämäläisestäElatiivihämäläisestäni
ElatiivihämäläisestäsiElatiivihämäläisestämme
ElatiivihämäläisestänneElatiivihämäläisestään
ElatiivihämäläisestänsäMonikon elatiivihämäläisistä
Monikon elatiivihämäläisistäniMonikon elatiivihämäläisistäsi
Monikon elatiivihämäläisistämmeMonikon elatiivihämäläisistänne
Monikon elatiivihämäläisistäänMonikon elatiivihämäläisistänsä
IllatiivihämäläiseenIllatiivihämäläiseeni
IllatiivihämäläiseesiIllatiivihämäläiseemme
IllatiivihämäläiseenneIllatiivihämäläiseensä
Monikon illatiivihämäläisiinMonikon illatiivihämäläisiini
Monikon illatiivihämäläisiisiMonikon illatiivihämäläisiimme
Monikon illatiivihämäläisiinneMonikon illatiivihämäläisiinsä
AdessiivihämäläiselläAdessiivihämäläiselläni
AdessiivihämäläiselläsiAdessiivihämäläisellämme
AdessiivihämäläisellänneAdessiivihämäläisellään
AdessiivihämäläisellänsäMonikon adessiivihämäläisillä
Monikon adessiivihämäläisilläniMonikon adessiivihämäläisilläsi
Monikon adessiivihämäläisillämmeMonikon adessiivihämäläisillänne
Monikon adessiivihämäläisilläänMonikon adessiivihämäläisillänsä
AblatiivihämäläiseltäAblatiivihämäläiseltäni
AblatiivihämäläiseltäsiAblatiivihämäläiseltämme
AblatiivihämäläiseltänneAblatiivihämäläiseltään
AblatiivihämäläiseltänsäMonikon ablatiivihämäläisiltä
Monikon ablatiivihämäläisiltäniMonikon ablatiivihämäläisiltäsi
Monikon ablatiivihämäläisiltämmeMonikon ablatiivihämäläisiltänne
Monikon ablatiivihämäläisiltäänMonikon ablatiivihämäläisiltänsä
AllatiivihämäläiselleAllatiivihämäläiselleni
AllatiivihämäläisellesiAllatiivihämäläisellemme
AllatiivihämäläisellenneAllatiivihämäläiselleen
AllatiivihämäläisellensäMonikon allatiivihämäläisille
Monikon allatiivihämäläisilleniMonikon allatiivihämäläisillesi
Monikon allatiivihämäläisillemmeMonikon allatiivihämäläisillenne
Monikon allatiivihämäläisilleenMonikon allatiivihämäläisillensä
EssiivihämäläisenäEssiivihämäläisenäni
EssiivihämäläisenäsiEssiivihämäläisenämme
EssiivihämäläisenänneEssiivihämäläisenään
EssiivihämäläisenänsäMonikon essiivihämäläisinä
Monikon essiivihämäläisinäniMonikon essiivihämäläisinäsi
Monikon essiivihämäläisinämmeMonikon essiivihämäläisinänne
Monikon essiivihämäläisinäänMonikon essiivihämäläisinänsä
TranslatiivihämäläiseksiTranslatiivihämäläisekseni
TranslatiivihämäläiseksesiTranslatiivihämäläiseksemme
TranslatiivihämäläiseksenneTranslatiivihämäläisekseen
TranslatiivihämäläiseksensäMonikon translatiivihämäläisiksi
Monikon translatiivihämäläisikseniMonikon translatiivihämäläisiksesi
Monikon translatiivihämäläisiksemmeMonikon translatiivihämäläisiksenne
Monikon translatiivihämäläisikseenMonikon translatiivihämäläisiksensä
Monikon instruktiivihämäläisinAbessiivihämäläisettä
AbessiivihämäläisettäniAbessiivihämäläisettäsi
AbessiivihämäläisettämmeAbessiivihämäläisettänne
AbessiivihämäläisettäänAbessiivihämäläisettänsä
Monikon abessiivihämäläisittäMonikon abessiivihämäläisittäni
Monikon abessiivihämäläisittäsiMonikon abessiivihämäläisittämme
Monikon abessiivihämäläisittänneMonikon abessiivihämäläisittään
Monikon abessiivihämäläisittänsäMonikon komitatiivihämäläisine
Monikon komitatiivihämäläisineniMonikon komitatiivihämäläisinesi
Monikon komitatiivihämäläisinemmeMonikon komitatiivihämäläisinenne
Monikon komitatiivihämäläisineenMonikon komitatiivihämäläisinensä
Monikon akkusatiivihämäläisetMonikon akkusatiivihämäläiseni
Monikon akkusatiivihämäläisesiMonikon akkusatiivihämäläisemme
Monikon akkusatiivihämäläisenneMonikon akkusatiivihämäläisensä
AkkusatiivihämäläiseniAkkusatiivihämäläisesi
AkkusatiivihämäläisemmeAkkusatiivihämäläisenne
Akkusatiivihämäläisensä