| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | barking |
| espanja | ladrido |
| ruotsi | skäll |
| venäjä | лай (lai) |
| Monikko | haukunnat | Genetiivi | haukunnan |
| Monikon genetiivi | haukuntojen | Partitiivi | haukuntaa |
| Monikon partitiivi | haukuntoja | Inessiivi | haukunnassa |
| Monikon inessiivi | haukunnoissa | Elatiivi | haukunnasta |
| Monikon elatiivi | haukunnoista | Illatiivi | haukuntaan |
| Monikon illatiivi | haukuntoihin | Adessiivi | haukunnalla |
| Monikon adessiivi | haukunnoilla | Ablatiivi | haukunnalta |
| Monikon ablatiivi | haukunnoilta | Allatiivi | haukunnalle |
| Monikon allatiivi | haukunnoille | Essiivi | haukuntana |
| Monikon essiivi | haukuntoina | Translatiivi | haukunnaksi |
| Monikon translatiivi | haukunnoiksi | Monikon instruktiivi | haukunnoin |
| Abessiivi | haukunnatta | Monikon abessiivi | haukunnoitta |
| Monikon akkusatiivi | haukunnat |