| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | humanoidit | Genetiivi | humanoidin |
| Monikon genetiivi | humanoidien | Partitiivi | humanoidia |
| Monikon partitiivi | humanoideja | Inessiivi | humanoidissa |
| Monikon inessiivi | humanoideissa | Elatiivi | humanoidista |
| Monikon elatiivi | humanoideista | Illatiivi | humanoidiin |
| Monikon illatiivi | humanoideihin | Adessiivi | humanoidilla |
| Monikon adessiivi | humanoideilla | Ablatiivi | humanoidilta |
| Monikon ablatiivi | humanoideilta | Allatiivi | humanoidille |
| Monikon allatiivi | humanoideille | Essiivi | humanoidina |
| Monikon essiivi | humanoideina | Translatiivi | humanoidiksi |
| Monikon translatiivi | humanoideiksi | Monikon instruktiivi | humanoidein |
| Abessiivi | humanoiditta | Monikon abessiivi | humanoideitta |
| Monikon akkusatiivi | humanoidit |