| Käännös | Konteksti | Ääninäyte | |
|---|---|---|---|
| Substantiivit | |||
| 1. | |||
| 2. | |||
| 3. | |||
| 4. | |||
| 5. | |||
| 6. | |||
| 7. | |||
| 8. | kielitiede | ||
| 9. | |||
| Muut/tuntemattomat | |||
| 10. | |||
| Monikko | muodot | Genetiivi | muodon |
| Monikon genetiivi | muotojen | Partitiivi | muotoa |
| Monikon partitiivi | muotoja | Inessiivi | muodossa |
| Monikon inessiivi | muodoissa | Elatiivi | muodosta |
| Monikon elatiivi | muodoista | Illatiivi | muotoon |
| Monikon illatiivi | muotoihin | Adessiivi | muodolla |
| Monikon adessiivi | muodoilla | Ablatiivi | muodolta |
| Monikon ablatiivi | muodoilta | Allatiivi | muodolle |
| Monikon allatiivi | muodoille | Essiivi | muotona |
| Monikon essiivi | muotoina | Translatiivi | muodoksi |
| Monikon translatiivi | muodoiksi | Monikon instruktiivi | muodoin |
| Abessiivi | muodotta | Monikon abessiivi | muodoitta |
| Monikon akkusatiivi | muodot |