Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Synonyymit

KieliKäännökset
bulgariaвлажен (vlážen), гной (gnoj), мо́кър
englantiwet, pus, moist, green, fresh
espanjahúmedo, pus, mojado, verde
esperantohumida, malseka, puso
hollantinat, etter, vochtig, pus, groen
italiabagnato, pus, materia purulenta, piovoso, impregnato, uggioso, fresco, verde
japani濡れた (nureta), 湿った (shimetta), (umi)
kreikkaυγρός (ygrós / igrós), βρεγμένος (vregménos), πύον (pýon), μουσκεμένος (mouskeménos), βροχερός (vrocherós)
latinaumidus, udus, madidus, ūvidus
latviaslapjš, drēgns, mitrs, strutas
liettuašlapias
norjavåt, bløt, fuktig, vått
portugalimolhado, chuvoso, úmido, pus, madeira verde
puolamokry, ropa, wilgotny
ranskamouillé, humide, pus, vert
ruotsivar, våt, blöt, vätande, , fräsch, frisk, färsk, fuktig, pus
saksanass, feucht, Eiter, grün, frisch, Pus
tanskavåd, materie, pus, frisk, grøn
turkkiıslak, irin, cerahat, iltihap
tšekkimokrý, vlhký, hnis, vlhká
unkarinedves, genny
venäjäмокрый (mokryi), гной (gnoi), влажный (vlažnyi), мо́крый (mókryi), сыро́й (syrói)
viromärg, mäda

Määritelmät

Adjektiivi

  1. sellainen, jossa on paljon nestettä; kosteaa nestepitoisempi
  2. (arkikieltä, slangia) seksuaalisesti kiihottunut (naisesta)

Substantiivi

  1. kuolleista valkosoluista ja bakteereista tulehdusalueelle muodostunut aine, visva, mätä
  2. (arkikieltä, slangia) huurteinen olut

Esimerkit

  • Maasto oli sateen jäljiltä aivan märkänä.
  • Vois ottaa tänään pari märkää.
  • Märjän oton jälkeen ei ole auton ratin taakse menemistä!

Taivutusmuodot

MonikkomärätMonikkomärkäni
MonikkomärkäsiMonikkomärkämme
MonikkomärkänneMonikkomärkänsä
GenetiivimäränGenetiivimärkäni
GenetiivimärkäsiGenetiivimärkämme
GenetiivimärkänneGenetiivimärkänsä
Monikon genetiivimärkienMonikon genetiivimärkieni
Monikon genetiivimärkiesiMonikon genetiivimärkiemme
Monikon genetiivimärkienneMonikon genetiivimärkiensä
PartitiivimärkääPartitiivimärkääni
PartitiivimärkääsiPartitiivimärkäämme
PartitiivimärkäännePartitiivimärkäänsä
Monikon partitiivimärkiäMonikon partitiivimärkiäni
Monikon partitiivimärkiäsiMonikon partitiivimärkiämme
Monikon partitiivimärkiänneMonikon partitiivimärkiään
Monikon partitiivimärkiänsäInessiivimärässä
InessiivimärässäniInessiivimärässäsi
InessiivimärässämmeInessiivimärässänne
InessiivimärässäänInessiivimärässänsä
Monikon inessiivimärissäMonikon inessiivimärissäni
Monikon inessiivimärissäsiMonikon inessiivimärissämme
Monikon inessiivimärissänneMonikon inessiivimärissään
Monikon inessiivimärissänsäElatiivimärästä
ElatiivimärästäniElatiivimärästäsi
ElatiivimärästämmeElatiivimärästänne
ElatiivimärästäänElatiivimärästänsä
Monikon elatiivimäristäMonikon elatiivimäristäni
Monikon elatiivimäristäsiMonikon elatiivimäristämme
Monikon elatiivimäristänneMonikon elatiivimäristään
Monikon elatiivimäristänsäIllatiivimärkään
IllatiivimärkääniIllatiivimärkääsi
IllatiivimärkäämmeIllatiivimärkäänne
IllatiivimärkäänsäMonikon illatiivimärkiin
Monikon illatiivimärkiiniMonikon illatiivimärkiisi
Monikon illatiivimärkiimmeMonikon illatiivimärkiinne
Monikon illatiivimärkiinsäAdessiivimärällä
AdessiivimärälläniAdessiivimärälläsi
AdessiivimärällämmeAdessiivimärällänne
AdessiivimärälläänAdessiivimärällänsä
Monikon adessiivimärilläMonikon adessiivimärilläni
Monikon adessiivimärilläsiMonikon adessiivimärillämme
Monikon adessiivimärillänneMonikon adessiivimärillään
Monikon adessiivimärillänsäAblatiivimärältä
AblatiivimärältäniAblatiivimärältäsi
AblatiivimärältämmeAblatiivimärältänne
AblatiivimärältäänAblatiivimärältänsä
Monikon ablatiivimäriltäMonikon ablatiivimäriltäni
Monikon ablatiivimäriltäsiMonikon ablatiivimäriltämme
Monikon ablatiivimäriltänneMonikon ablatiivimäriltään
Monikon ablatiivimäriltänsäAllatiivimärälle
AllatiivimärälleniAllatiivimärällesi
AllatiivimärällemmeAllatiivimärällenne
AllatiivimärälleenAllatiivimärällensä
Monikon allatiivimärilleMonikon allatiivimärilleni
Monikon allatiivimärillesiMonikon allatiivimärillemme
Monikon allatiivimärillenneMonikon allatiivimärilleen
Monikon allatiivimärillensäEssiivimärkänä
EssiivimärkänäniEssiivimärkänäsi
EssiivimärkänämmeEssiivimärkänänne
EssiivimärkänäänEssiivimärkänänsä
Monikon essiivimärkinäMonikon essiivimärkinäni
Monikon essiivimärkinäsiMonikon essiivimärkinämme
Monikon essiivimärkinänneMonikon essiivimärkinään
Monikon essiivimärkinänsäTranslatiivimäräksi
TranslatiivimäräkseniTranslatiivimäräksesi
TranslatiivimäräksemmeTranslatiivimäräksenne
TranslatiivimäräkseenTranslatiivimäräksensä
Monikon translatiivimäriksiMonikon translatiivimärikseni
Monikon translatiivimäriksesiMonikon translatiivimäriksemme
Monikon translatiivimäriksenneMonikon translatiivimärikseen
Monikon translatiivimäriksensäMonikon instruktiivimärin
AbessiivimärättäAbessiivimärättäni
AbessiivimärättäsiAbessiivimärättämme
AbessiivimärättänneAbessiivimärättään
AbessiivimärättänsäMonikon abessiivimärittä
Monikon abessiivimärittäniMonikon abessiivimärittäsi
Monikon abessiivimärittämmeMonikon abessiivimärittänne
Monikon abessiivimärittäänMonikon abessiivimärittänsä
Monikon komitatiivimärkineMonikon komitatiivimärkineni
Monikon komitatiivimärkinesiMonikon komitatiivimärkinemme
Monikon komitatiivimärkinenneMonikon komitatiivimärkineen
Monikon komitatiivimärkinensäKomparatiivimärempi
SuperlatiivimärinMonikon akkusatiivimärät
Monikon akkusatiivimärkäniMonikon akkusatiivimärkäsi
Monikon akkusatiivimärkämmeMonikon akkusatiivimärkänne
Monikon akkusatiivimärkänsäAkkusatiivimärkäni
AkkusatiivimärkäsiAkkusatiivimärkämme
AkkusatiivimärkänneAkkusatiivimärkänsä