| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| bulgaria | влажен (vlážen), гной (gnoj), мо́кър |
| englanti | wet, pus, moist, green, fresh |
| espanja | húmedo, pus, mojado, verde |
| esperanto | humida, malseka, puso |
| hollanti | nat, etter, vochtig, pus, groen |
| italia | bagnato, pus, materia purulenta, piovoso, impregnato, uggioso, fresco, verde |
| japani | 濡れた (nureta), 湿った (shimetta), 膿 (umi) |
| kreikka | υγρός (ygrós / igrós), βρεγμένος (vregménos), πύον (pýon), μουσκεμένος (mouskeménos), βροχερός (vrocherós) |
| latina | umidus, udus, madidus, ūvidus |
| latvia | slapjš, drēgns, mitrs, strutas |
| liettua | šlapias |
| norja | våt, bløt, fuktig, vått |
| portugali | molhado, chuvoso, úmido, pus, madeira verde |
| puola | mokry, ropa, wilgotny |
| ranska | mouillé, humide, pus, vert |
| ruotsi | var, våt, blöt, vätande, rå, fräsch, frisk, färsk, fuktig, pus |
| saksa | nass, feucht, Eiter, grün, frisch, Pus |
| tanska | våd, materie, pus, frisk, grøn |
| turkki | ıslak, irin, cerahat, iltihap |
| tšekki | mokrý, vlhký, hnis, vlhká |
| unkari | nedves, genny |
| venäjä | мокрый (mokryi), гной (gnoi), влажный (vlažnyi), мо́крый (mókryi), сыро́й (syrói) |
| viro | märg, mäda |
| Monikko | märät | Monikko | märkäni |
| Monikko | märkäsi | Monikko | märkämme |
| Monikko | märkänne | Monikko | märkänsä |
| Genetiivi | märän | Genetiivi | märkäni |
| Genetiivi | märkäsi | Genetiivi | märkämme |
| Genetiivi | märkänne | Genetiivi | märkänsä |
| Monikon genetiivi | märkien | Monikon genetiivi | märkieni |
| Monikon genetiivi | märkiesi | Monikon genetiivi | märkiemme |
| Monikon genetiivi | märkienne | Monikon genetiivi | märkiensä |
| Partitiivi | märkää | Partitiivi | märkääni |
| Partitiivi | märkääsi | Partitiivi | märkäämme |
| Partitiivi | märkäänne | Partitiivi | märkäänsä |
| Monikon partitiivi | märkiä | Monikon partitiivi | märkiäni |
| Monikon partitiivi | märkiäsi | Monikon partitiivi | märkiämme |
| Monikon partitiivi | märkiänne | Monikon partitiivi | märkiään |
| Monikon partitiivi | märkiänsä | Inessiivi | märässä |
| Inessiivi | märässäni | Inessiivi | märässäsi |
| Inessiivi | märässämme | Inessiivi | märässänne |
| Inessiivi | märässään | Inessiivi | märässänsä |
| Monikon inessiivi | märissä | Monikon inessiivi | märissäni |
| Monikon inessiivi | märissäsi | Monikon inessiivi | märissämme |
| Monikon inessiivi | märissänne | Monikon inessiivi | märissään |
| Monikon inessiivi | märissänsä | Elatiivi | märästä |
| Elatiivi | märästäni | Elatiivi | märästäsi |
| Elatiivi | märästämme | Elatiivi | märästänne |
| Elatiivi | märästään | Elatiivi | märästänsä |
| Monikon elatiivi | märistä | Monikon elatiivi | märistäni |
| Monikon elatiivi | märistäsi | Monikon elatiivi | märistämme |
| Monikon elatiivi | märistänne | Monikon elatiivi | märistään |
| Monikon elatiivi | märistänsä | Illatiivi | märkään |
| Illatiivi | märkääni | Illatiivi | märkääsi |
| Illatiivi | märkäämme | Illatiivi | märkäänne |
| Illatiivi | märkäänsä | Monikon illatiivi | märkiin |
| Monikon illatiivi | märkiini | Monikon illatiivi | märkiisi |
| Monikon illatiivi | märkiimme | Monikon illatiivi | märkiinne |
| Monikon illatiivi | märkiinsä | Adessiivi | märällä |
| Adessiivi | märälläni | Adessiivi | märälläsi |
| Adessiivi | märällämme | Adessiivi | märällänne |
| Adessiivi | märällään | Adessiivi | märällänsä |
| Monikon adessiivi | märillä | Monikon adessiivi | märilläni |
| Monikon adessiivi | märilläsi | Monikon adessiivi | märillämme |
| Monikon adessiivi | märillänne | Monikon adessiivi | märillään |
| Monikon adessiivi | märillänsä | Ablatiivi | märältä |
| Ablatiivi | märältäni | Ablatiivi | märältäsi |
| Ablatiivi | märältämme | Ablatiivi | märältänne |
| Ablatiivi | märältään | Ablatiivi | märältänsä |
| Monikon ablatiivi | märiltä | Monikon ablatiivi | märiltäni |
| Monikon ablatiivi | märiltäsi | Monikon ablatiivi | märiltämme |
| Monikon ablatiivi | märiltänne | Monikon ablatiivi | märiltään |
| Monikon ablatiivi | märiltänsä | Allatiivi | märälle |
| Allatiivi | märälleni | Allatiivi | märällesi |
| Allatiivi | märällemme | Allatiivi | märällenne |
| Allatiivi | märälleen | Allatiivi | märällensä |
| Monikon allatiivi | märille | Monikon allatiivi | märilleni |
| Monikon allatiivi | märillesi | Monikon allatiivi | märillemme |
| Monikon allatiivi | märillenne | Monikon allatiivi | märilleen |
| Monikon allatiivi | märillensä | Essiivi | märkänä |
| Essiivi | märkänäni | Essiivi | märkänäsi |
| Essiivi | märkänämme | Essiivi | märkänänne |
| Essiivi | märkänään | Essiivi | märkänänsä |
| Monikon essiivi | märkinä | Monikon essiivi | märkinäni |
| Monikon essiivi | märkinäsi | Monikon essiivi | märkinämme |
| Monikon essiivi | märkinänne | Monikon essiivi | märkinään |
| Monikon essiivi | märkinänsä | Translatiivi | märäksi |
| Translatiivi | märäkseni | Translatiivi | märäksesi |
| Translatiivi | märäksemme | Translatiivi | märäksenne |
| Translatiivi | märäkseen | Translatiivi | märäksensä |
| Monikon translatiivi | märiksi | Monikon translatiivi | märikseni |
| Monikon translatiivi | märiksesi | Monikon translatiivi | märiksemme |
| Monikon translatiivi | märiksenne | Monikon translatiivi | märikseen |
| Monikon translatiivi | märiksensä | Monikon instruktiivi | märin |
| Abessiivi | märättä | Abessiivi | märättäni |
| Abessiivi | märättäsi | Abessiivi | märättämme |
| Abessiivi | märättänne | Abessiivi | märättään |
| Abessiivi | märättänsä | Monikon abessiivi | märittä |
| Monikon abessiivi | märittäni | Monikon abessiivi | märittäsi |
| Monikon abessiivi | märittämme | Monikon abessiivi | märittänne |
| Monikon abessiivi | märittään | Monikon abessiivi | märittänsä |
| Monikon komitatiivi | märkine | Monikon komitatiivi | märkineni |
| Monikon komitatiivi | märkinesi | Monikon komitatiivi | märkinemme |
| Monikon komitatiivi | märkinenne | Monikon komitatiivi | märkineen |
| Monikon komitatiivi | märkinensä | Komparatiivi | märempi |
| Superlatiivi | märin | Monikon akkusatiivi | märät |
| Monikon akkusatiivi | märkäni | Monikon akkusatiivi | märkäsi |
| Monikon akkusatiivi | märkämme | Monikon akkusatiivi | märkänne |
| Monikon akkusatiivi | märkänsä | Akkusatiivi | märkäni |
| Akkusatiivi | märkäsi | Akkusatiivi | märkämme |
| Akkusatiivi | märkänne | Akkusatiivi | märkänsä |