| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | marry, wed |
| espanja | casarse, contraer matrimonio, casar, unir |
| hollanti | trouwen, huwen, zich in de echt verbinden |
| italia | sposarsi, sposare |
| japani | 結婚する (けっこんする, kekkon suru / kekkon-surú) |
| kreikka | παντρεύομαι (pantrévomai) |
| latina | nubere, nubo, maritor |
| norja | ekte, gifte seg med |
| portugali | casar, casar com |
| puola | ożenić się |
| ranska | contracter mariage, marier, épouser, être marié |
| ruotsi | ingå äktenskap, gifta, gifta sig |
| saksa | sich verheiraten, heiraten |
| tanska | gifte sig |
| turkki | evlenmek |
| tšekki | ženit se, brát se, brát, vzít |
| venäjä | жениться (ženitsja), пожениться (poženitsja), выйти (vyiti) |
| viro | abielu sõlmida, abielluma, abielu sõlmima |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | menen naimisiin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | menet naimisiin |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | menee naimisiin | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | menemme naimisiin |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | menette naimisiin | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | menevät naimisiin |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | menin naimisiin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | menit naimisiin |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | meni naimisiin | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | menimme naimisiin |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | menitte naimisiin | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | menivät naimisiin |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | menisin naimisiin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | menisit naimisiin |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | menisi naimisiin | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | menisimme naimisiin |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | menisitte naimisiin | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | menisivät naimisiin |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | mene naimisiin | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | menköön naimisiin |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | menkäämme naimisiin | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | menkää naimisiin |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | menkööt naimisiin | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | mennen naimisiin |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | mennet naimisiin | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | mennee naimisiin |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | mennemme naimisiin | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | mennette naimisiin |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | mennevät naimisiin |