| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | opiskelukaverit | Genetiivi | opiskelukaverin |
| Monikon genetiivi | opiskelukaverien | Monikon genetiivi | opiskelukavereiden |
| Monikon genetiivi | opiskelukavereitten | Partitiivi | opiskelukaveria |
| Monikon partitiivi | opiskelukavereita | Monikon partitiivi | opiskelukavereja |
| Inessiivi | opiskelukaverissa | Monikon inessiivi | opiskelukavereissa |
| Elatiivi | opiskelukaverista | Monikon elatiivi | opiskelukavereista |
| Illatiivi | opiskelukaveriin | Monikon illatiivi | opiskelukavereihin |
| Adessiivi | opiskelukaverilla | Monikon adessiivi | opiskelukavereilla |
| Ablatiivi | opiskelukaverilta | Monikon ablatiivi | opiskelukavereilta |
| Allatiivi | opiskelukaverille | Monikon allatiivi | opiskelukavereille |
| Essiivi | opiskelukaverina | Monikon essiivi | opiskelukavereina |
| Translatiivi | opiskelukaveriksi | Monikon translatiivi | opiskelukavereiksi |
| Monikon instruktiivi | opiskelukaverein | Abessiivi | opiskelukaveritta |
| Monikon abessiivi | opiskelukavereitta | Monikon akkusatiivi | opiskelukaverit |