| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | tasoittelen | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | tasoittelet |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | tasoittelee | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | tasoittelemme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | tasoittelette | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | tasoittelevat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | tasoittelin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | tasoittelit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | tasoitteli | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | tasoittelimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | tasoittelitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | tasoittelivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | tasoittelisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | tasoittelisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | tasoittelisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | tasoittelisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | tasoittelisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | tasoittelisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | tasoittele | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | tasoitelkoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | tasoitelkaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | tasoitelkaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | tasoitelkoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | tasoitellen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | tasoitellet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | tasoitellee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | tasoitellemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | tasoitellette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | tasoitellevat | | |