| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | McDonald's hamburger restaurant, Macca's |
| Monikko | mäkit | Genetiivi | mäkin |
| Monikon genetiivi | mäkkien | Partitiivi | mäkkiä |
| Monikon partitiivi | mäkkejä | Inessiivi | mäkissä |
| Monikon inessiivi | mäkeissä | Elatiivi | mäkistä |
| Monikon elatiivi | mäkeistä | Illatiivi | mäkkiin |
| Monikon illatiivi | mäkkeihin | Adessiivi | mäkillä |
| Monikon adessiivi | mäkeillä | Ablatiivi | mäkiltä |
| Monikon ablatiivi | mäkeiltä | Allatiivi | mäkille |
| Monikon allatiivi | mäkeille | Essiivi | mäkkinä |
| Monikon essiivi | mäkkeinä | Translatiivi | mäkiksi |
| Monikon translatiivi | mäkeiksi | Monikon instruktiivi | mäkein |
| Abessiivi | mäkittä | Monikon abessiivi | mäkeittä |
| Monikon akkusatiivi | mäkit |