Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
1.

Taivutusmuodot

MonikkopöyristyneetMonikkopöyristyneeni
MonikkopöyristyneesiMonikkopöyristyneemme
MonikkopöyristyneenneMonikkopöyristyneensä
GenetiivipöyristyneenGenetiivipöyristyneeni
GenetiivipöyristyneesiGenetiivipöyristyneemme
GenetiivipöyristyneenneGenetiivipöyristyneensä
Monikon genetiivipöyristyneidenMonikon genetiivipöyristyneitten
Monikon genetiivipöyristyneideniMonikon genetiivipöyristyneitteni
Monikon genetiivipöyristyneidesiMonikon genetiivipöyristyneittesi
Monikon genetiivipöyristyneidemmeMonikon genetiivipöyristyneittemme
Monikon genetiivipöyristyneidenneMonikon genetiivipöyristyneittenne
Monikon genetiivipöyristyneidensäMonikon genetiivipöyristyneittensä
PartitiivipöyristynyttäPartitiivipöyristynyttäni
PartitiivipöyristynyttäsiPartitiivipöyristynyttämme
PartitiivipöyristynyttännePartitiivipöyristynyttään
PartitiivipöyristynyttänsäMonikon partitiivipöyristyneitä
Monikon partitiivipöyristyneitäniMonikon partitiivipöyristyneitäsi
Monikon partitiivipöyristyneitämmeMonikon partitiivipöyristyneitänne
Monikon partitiivipöyristyneitäänMonikon partitiivipöyristyneitänsä
InessiivipöyristyneessäInessiivipöyristyneessäni
InessiivipöyristyneessäsiInessiivipöyristyneessämme
InessiivipöyristyneessänneInessiivipöyristyneessään
InessiivipöyristyneessänsäMonikon inessiivipöyristyneissä
Monikon inessiivipöyristyneissäniMonikon inessiivipöyristyneissäsi
Monikon inessiivipöyristyneissämmeMonikon inessiivipöyristyneissänne
Monikon inessiivipöyristyneissäänMonikon inessiivipöyristyneissänsä
ElatiivipöyristyneestäElatiivipöyristyneestäni
ElatiivipöyristyneestäsiElatiivipöyristyneestämme
ElatiivipöyristyneestänneElatiivipöyristyneestään
ElatiivipöyristyneestänsäMonikon elatiivipöyristyneistä
Monikon elatiivipöyristyneistäniMonikon elatiivipöyristyneistäsi
Monikon elatiivipöyristyneistämmeMonikon elatiivipöyristyneistänne
Monikon elatiivipöyristyneistäänMonikon elatiivipöyristyneistänsä
IllatiivipöyristyneeseenIllatiivipöyristyneeseeni
IllatiivipöyristyneeseesiIllatiivipöyristyneeseemme
IllatiivipöyristyneeseenneIllatiivipöyristyneeseensä
Monikon illatiivipöyristyneisiinMonikon illatiivipöyristyneihin
Monikon illatiivipöyristyneisiiniMonikon illatiivipöyristyneihini
Monikon illatiivipöyristyneisiisiMonikon illatiivipöyristyneihisi
Monikon illatiivipöyristyneisiimmeMonikon illatiivipöyristyneihimme
Monikon illatiivipöyristyneisiinneMonikon illatiivipöyristyneihinne
Monikon illatiivipöyristyneisiinsäMonikon illatiivipöyristyneihinsä
AdessiivipöyristyneelläAdessiivipöyristyneelläni
AdessiivipöyristyneelläsiAdessiivipöyristyneellämme
AdessiivipöyristyneellänneAdessiivipöyristyneellään
AdessiivipöyristyneellänsäMonikon adessiivipöyristyneillä
Monikon adessiivipöyristyneilläniMonikon adessiivipöyristyneilläsi
Monikon adessiivipöyristyneillämmeMonikon adessiivipöyristyneillänne
Monikon adessiivipöyristyneilläänMonikon adessiivipöyristyneillänsä
AblatiivipöyristyneeltäAblatiivipöyristyneeltäni
AblatiivipöyristyneeltäsiAblatiivipöyristyneeltämme
AblatiivipöyristyneeltänneAblatiivipöyristyneeltään
AblatiivipöyristyneeltänsäMonikon ablatiivipöyristyneiltä
Monikon ablatiivipöyristyneiltäniMonikon ablatiivipöyristyneiltäsi
Monikon ablatiivipöyristyneiltämmeMonikon ablatiivipöyristyneiltänne
Monikon ablatiivipöyristyneiltäänMonikon ablatiivipöyristyneiltänsä
AllatiivipöyristyneelleAllatiivipöyristyneelleni
AllatiivipöyristyneellesiAllatiivipöyristyneellemme
AllatiivipöyristyneellenneAllatiivipöyristyneelleen
AllatiivipöyristyneellensäMonikon allatiivipöyristyneille
Monikon allatiivipöyristyneilleniMonikon allatiivipöyristyneillesi
Monikon allatiivipöyristyneillemmeMonikon allatiivipöyristyneillenne
Monikon allatiivipöyristyneilleenMonikon allatiivipöyristyneillensä
EssiivipöyristyneenäEssiivipöyristyneenäni
EssiivipöyristyneenäsiEssiivipöyristyneenämme
EssiivipöyristyneenänneEssiivipöyristyneenään
EssiivipöyristyneenänsäMonikon essiivipöyristyneinä
Monikon essiivipöyristyneinäniMonikon essiivipöyristyneinäsi
Monikon essiivipöyristyneinämmeMonikon essiivipöyristyneinänne
Monikon essiivipöyristyneinäänMonikon essiivipöyristyneinänsä
TranslatiivipöyristyneeksiTranslatiivipöyristyneekseni
TranslatiivipöyristyneeksesiTranslatiivipöyristyneeksemme
TranslatiivipöyristyneeksenneTranslatiivipöyristyneekseen
TranslatiivipöyristyneeksensäMonikon translatiivipöyristyneiksi
Monikon translatiivipöyristyneikseniMonikon translatiivipöyristyneiksesi
Monikon translatiivipöyristyneiksemmeMonikon translatiivipöyristyneiksenne
Monikon translatiivipöyristyneikseenMonikon translatiivipöyristyneiksensä
Monikon instruktiivipöyristyneinAbessiivipöyristyneettä
AbessiivipöyristyneettäniAbessiivipöyristyneettäsi
AbessiivipöyristyneettämmeAbessiivipöyristyneettänne
AbessiivipöyristyneettäänAbessiivipöyristyneettänsä
Monikon abessiivipöyristyneittäMonikon abessiivipöyristyneittäni
Monikon abessiivipöyristyneittäsiMonikon abessiivipöyristyneittämme
Monikon abessiivipöyristyneittänneMonikon abessiivipöyristyneittään
Monikon abessiivipöyristyneittänsäMonikon komitatiivipöyristyneine
Monikon komitatiivipöyristyneineniMonikon komitatiivipöyristyneinesi
Monikon komitatiivipöyristyneinemmeMonikon komitatiivipöyristyneinenne
Monikon komitatiivipöyristyneineenMonikon komitatiivipöyristyneinensä
KomparatiivipöyristyneempiSuperlatiivipöyristynein
Monikon akkusatiivipöyristyneetMonikon akkusatiivipöyristyneeni
Monikon akkusatiivipöyristyneesiMonikon akkusatiivipöyristyneemme
Monikon akkusatiivipöyristyneenneMonikon akkusatiivipöyristyneensä
AkkusatiivipöyristyneeniAkkusatiivipöyristyneesi
AkkusatiivipöyristyneemmeAkkusatiivipöyristyneenne
Akkusatiivipöyristyneensä