| Monikko | nurmikasvit | Genetiivi | nurmikasvin |
| Monikon genetiivi | nurmikasvien | Partitiivi | nurmikasvia |
| Monikon partitiivi | nurmikasveja | Inessiivi | nurmikasvissa |
| Monikon inessiivi | nurmikasveissa | Elatiivi | nurmikasvista |
| Monikon elatiivi | nurmikasveista | Illatiivi | nurmikasviin |
| Monikon illatiivi | nurmikasveihin | Adessiivi | nurmikasvilla |
| Monikon adessiivi | nurmikasveilla | Ablatiivi | nurmikasvilta |
| Monikon ablatiivi | nurmikasveilta | Allatiivi | nurmikasville |
| Monikon allatiivi | nurmikasveille | Essiivi | nurmikasvina |
| Monikon essiivi | nurmikasveina | Translatiivi | nurmikasviksi |
| Monikon translatiivi | nurmikasveiksi | Monikon instruktiivi | nurmikasvein |
| Abessiivi | nurmikasvitta | Monikon abessiivi | nurmikasveitta |
| Monikon akkusatiivi | nurmikasvit |