| Käännös | |
|---|---|
| Adjektiivit | |
| 1. | |
| Monikko | säikeiset | Monikko | säikeiseni |
| Monikko | säikeisesi | Monikko | säikeisemme |
| Monikko | säikeisenne | Monikko | säikeisensä |
| Genetiivi | säikeisen | Genetiivi | säikeiseni |
| Genetiivi | säikeisesi | Genetiivi | säikeisemme |
| Genetiivi | säikeisenne | Genetiivi | säikeisensä |
| Monikon genetiivi | säikeisten | Monikon genetiivi | säikeisien |
| Monikon genetiivi | säikeisteni | Monikon genetiivi | säikeisieni |
| Monikon genetiivi | säikeistesi | Monikon genetiivi | säikeisiesi |
| Monikon genetiivi | säikeistemme | Monikon genetiivi | säikeisiemme |
| Monikon genetiivi | säikeistenne | Monikon genetiivi | säikeisienne |
| Monikon genetiivi | säikeistensä | Monikon genetiivi | säikeisiensä |
| Partitiivi | säikeistä | Partitiivi | säikeistämme |
| Partitiivi | säikeistäni | Partitiivi | säikeistäsi |
| Partitiivi | säikeistänne | Partitiivi | säikeistään |
| Partitiivi | säikeistänsä | Monikon partitiivi | säikeisiä |
| Monikon partitiivi | säikeisiäni | Monikon partitiivi | säikeisiäsi |
| Monikon partitiivi | säikeisiämme | Monikon partitiivi | säikeisiänne |
| Monikon partitiivi | säikeisiään | Monikon partitiivi | säikeisiänsä |
| Inessiivi | säikeisessä | Inessiivi | säikeisessäni |
| Inessiivi | säikeisessäsi | Inessiivi | säikeisessämme |
| Inessiivi | säikeisessänne | Inessiivi | säikeisessään |
| Inessiivi | säikeisessänsä | Monikon inessiivi | säikeisissä |
| Monikon inessiivi | säikeisissäni | Monikon inessiivi | säikeisissäsi |
| Monikon inessiivi | säikeisissämme | Monikon inessiivi | säikeisissänne |
| Monikon inessiivi | säikeisissään | Monikon inessiivi | säikeisissänsä |
| Elatiivi | säikeisestä | Elatiivi | säikeisestäni |
| Elatiivi | säikeisestäsi | Elatiivi | säikeisestämme |
| Elatiivi | säikeisestänne | Elatiivi | säikeisestään |
| Elatiivi | säikeisestänsä | Monikon elatiivi | säikeisistä |
| Monikon elatiivi | säikeisistäni | Monikon elatiivi | säikeisistäsi |
| Monikon elatiivi | säikeisistämme | Monikon elatiivi | säikeisistänne |
| Monikon elatiivi | säikeisistään | Monikon elatiivi | säikeisistänsä |
| Illatiivi | säikeiseen | Illatiivi | säikeiseeni |
| Illatiivi | säikeiseesi | Illatiivi | säikeiseemme |
| Illatiivi | säikeiseenne | Illatiivi | säikeiseensä |
| Monikon illatiivi | säikeisiin | Monikon illatiivi | säikeisiini |
| Monikon illatiivi | säikeisiisi | Monikon illatiivi | säikeisiimme |
| Monikon illatiivi | säikeisiinne | Monikon illatiivi | säikeisiinsä |
| Adessiivi | säikeisellä | Adessiivi | säikeiselläni |
| Adessiivi | säikeiselläsi | Adessiivi | säikeisellämme |
| Adessiivi | säikeisellänne | Adessiivi | säikeisellään |
| Adessiivi | säikeisellänsä | Monikon adessiivi | säikeisillä |
| Monikon adessiivi | säikeisilläni | Monikon adessiivi | säikeisilläsi |
| Monikon adessiivi | säikeisillämme | Monikon adessiivi | säikeisillänne |
| Monikon adessiivi | säikeisillään | Monikon adessiivi | säikeisillänsä |
| Ablatiivi | säikeiseltä | Ablatiivi | säikeiseltäni |
| Ablatiivi | säikeiseltäsi | Ablatiivi | säikeiseltämme |
| Ablatiivi | säikeiseltänne | Ablatiivi | säikeiseltään |
| Ablatiivi | säikeiseltänsä | Monikon ablatiivi | säikeisiltä |
| Monikon ablatiivi | säikeisiltäni | Monikon ablatiivi | säikeisiltäsi |
| Monikon ablatiivi | säikeisiltämme | Monikon ablatiivi | säikeisiltänne |
| Monikon ablatiivi | säikeisiltään | Monikon ablatiivi | säikeisiltänsä |
| Allatiivi | säikeiselle | Allatiivi | säikeiselleni |
| Allatiivi | säikeisellesi | Allatiivi | säikeisellemme |
| Allatiivi | säikeisellenne | Allatiivi | säikeiselleen |
| Allatiivi | säikeisellensä | Monikon allatiivi | säikeisille |
| Monikon allatiivi | säikeisilleni | Monikon allatiivi | säikeisillesi |
| Monikon allatiivi | säikeisillemme | Monikon allatiivi | säikeisillenne |
| Monikon allatiivi | säikeisilleen | Monikon allatiivi | säikeisillensä |
| Essiivi | säikeisenä | Essiivi | säikeisenäni |
| Essiivi | säikeisenäsi | Essiivi | säikeisenämme |
| Essiivi | säikeisenänne | Essiivi | säikeisenään |
| Essiivi | säikeisenänsä | Monikon essiivi | säikeisinä |
| Monikon essiivi | säikeisinäni | Monikon essiivi | säikeisinäsi |
| Monikon essiivi | säikeisinämme | Monikon essiivi | säikeisinänne |
| Monikon essiivi | säikeisinään | Monikon essiivi | säikeisinänsä |
| Translatiivi | säikeiseksi | Translatiivi | säikeisekseni |
| Translatiivi | säikeiseksesi | Translatiivi | säikeiseksemme |
| Translatiivi | säikeiseksenne | Translatiivi | säikeisekseen |
| Translatiivi | säikeiseksensä | Monikon translatiivi | säikeisiksi |
| Monikon translatiivi | säikeisikseni | Monikon translatiivi | säikeisiksesi |
| Monikon translatiivi | säikeisiksemme | Monikon translatiivi | säikeisiksenne |
| Monikon translatiivi | säikeisikseen | Monikon translatiivi | säikeisiksensä |
| Monikon instruktiivi | säikeisin | Abessiivi | säikeisettä |
| Abessiivi | säikeisettäni | Abessiivi | säikeisettäsi |
| Abessiivi | säikeisettämme | Abessiivi | säikeisettänne |
| Abessiivi | säikeisettään | Abessiivi | säikeisettänsä |
| Monikon abessiivi | säikeisittä | Monikon abessiivi | säikeisittäni |
| Monikon abessiivi | säikeisittäsi | Monikon abessiivi | säikeisittämme |
| Monikon abessiivi | säikeisittänne | Monikon abessiivi | säikeisittään |
| Monikon abessiivi | säikeisittänsä | Monikon komitatiivi | säikeisine |
| Monikon komitatiivi | säikeisineni | Monikon komitatiivi | säikeisinesi |
| Monikon komitatiivi | säikeisinemme | Monikon komitatiivi | säikeisinenne |
| Monikon komitatiivi | säikeisineen | Monikon komitatiivi | säikeisinensä |
| Monikon akkusatiivi | säikeiset | Monikon akkusatiivi | säikeiseni |
| Monikon akkusatiivi | säikeisesi | Monikon akkusatiivi | säikeisemme |
| Monikon akkusatiivi | säikeisenne | Monikon akkusatiivi | säikeisensä |
| Akkusatiivi | säikeiseni | Akkusatiivi | säikeisesi |
| Akkusatiivi | säikeisemme | Akkusatiivi | säikeisenne |
| Akkusatiivi | säikeisensä |