Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
Adjektiivit
1.

Taivutusmuodot

MonikkosäikeisetMonikkosäikeiseni
MonikkosäikeisesiMonikkosäikeisemme
MonikkosäikeisenneMonikkosäikeisensä
GenetiivisäikeisenGenetiivisäikeiseni
GenetiivisäikeisesiGenetiivisäikeisemme
GenetiivisäikeisenneGenetiivisäikeisensä
Monikon genetiivisäikeistenMonikon genetiivisäikeisien
Monikon genetiivisäikeisteniMonikon genetiivisäikeisieni
Monikon genetiivisäikeistesiMonikon genetiivisäikeisiesi
Monikon genetiivisäikeistemmeMonikon genetiivisäikeisiemme
Monikon genetiivisäikeistenneMonikon genetiivisäikeisienne
Monikon genetiivisäikeistensäMonikon genetiivisäikeisiensä
PartitiivisäikeistäPartitiivisäikeistämme
PartitiivisäikeistäniPartitiivisäikeistäsi
PartitiivisäikeistännePartitiivisäikeistään
PartitiivisäikeistänsäMonikon partitiivisäikeisiä
Monikon partitiivisäikeisiäniMonikon partitiivisäikeisiäsi
Monikon partitiivisäikeisiämmeMonikon partitiivisäikeisiänne
Monikon partitiivisäikeisiäänMonikon partitiivisäikeisiänsä
InessiivisäikeisessäInessiivisäikeisessäni
InessiivisäikeisessäsiInessiivisäikeisessämme
InessiivisäikeisessänneInessiivisäikeisessään
InessiivisäikeisessänsäMonikon inessiivisäikeisissä
Monikon inessiivisäikeisissäniMonikon inessiivisäikeisissäsi
Monikon inessiivisäikeisissämmeMonikon inessiivisäikeisissänne
Monikon inessiivisäikeisissäänMonikon inessiivisäikeisissänsä
ElatiivisäikeisestäElatiivisäikeisestäni
ElatiivisäikeisestäsiElatiivisäikeisestämme
ElatiivisäikeisestänneElatiivisäikeisestään
ElatiivisäikeisestänsäMonikon elatiivisäikeisistä
Monikon elatiivisäikeisistäniMonikon elatiivisäikeisistäsi
Monikon elatiivisäikeisistämmeMonikon elatiivisäikeisistänne
Monikon elatiivisäikeisistäänMonikon elatiivisäikeisistänsä
IllatiivisäikeiseenIllatiivisäikeiseeni
IllatiivisäikeiseesiIllatiivisäikeiseemme
IllatiivisäikeiseenneIllatiivisäikeiseensä
Monikon illatiivisäikeisiinMonikon illatiivisäikeisiini
Monikon illatiivisäikeisiisiMonikon illatiivisäikeisiimme
Monikon illatiivisäikeisiinneMonikon illatiivisäikeisiinsä
AdessiivisäikeiselläAdessiivisäikeiselläni
AdessiivisäikeiselläsiAdessiivisäikeisellämme
AdessiivisäikeisellänneAdessiivisäikeisellään
AdessiivisäikeisellänsäMonikon adessiivisäikeisillä
Monikon adessiivisäikeisilläniMonikon adessiivisäikeisilläsi
Monikon adessiivisäikeisillämmeMonikon adessiivisäikeisillänne
Monikon adessiivisäikeisilläänMonikon adessiivisäikeisillänsä
AblatiivisäikeiseltäAblatiivisäikeiseltäni
AblatiivisäikeiseltäsiAblatiivisäikeiseltämme
AblatiivisäikeiseltänneAblatiivisäikeiseltään
AblatiivisäikeiseltänsäMonikon ablatiivisäikeisiltä
Monikon ablatiivisäikeisiltäniMonikon ablatiivisäikeisiltäsi
Monikon ablatiivisäikeisiltämmeMonikon ablatiivisäikeisiltänne
Monikon ablatiivisäikeisiltäänMonikon ablatiivisäikeisiltänsä
AllatiivisäikeiselleAllatiivisäikeiselleni
AllatiivisäikeisellesiAllatiivisäikeisellemme
AllatiivisäikeisellenneAllatiivisäikeiselleen
AllatiivisäikeisellensäMonikon allatiivisäikeisille
Monikon allatiivisäikeisilleniMonikon allatiivisäikeisillesi
Monikon allatiivisäikeisillemmeMonikon allatiivisäikeisillenne
Monikon allatiivisäikeisilleenMonikon allatiivisäikeisillensä
EssiivisäikeisenäEssiivisäikeisenäni
EssiivisäikeisenäsiEssiivisäikeisenämme
EssiivisäikeisenänneEssiivisäikeisenään
EssiivisäikeisenänsäMonikon essiivisäikeisinä
Monikon essiivisäikeisinäniMonikon essiivisäikeisinäsi
Monikon essiivisäikeisinämmeMonikon essiivisäikeisinänne
Monikon essiivisäikeisinäänMonikon essiivisäikeisinänsä
TranslatiivisäikeiseksiTranslatiivisäikeisekseni
TranslatiivisäikeiseksesiTranslatiivisäikeiseksemme
TranslatiivisäikeiseksenneTranslatiivisäikeisekseen
TranslatiivisäikeiseksensäMonikon translatiivisäikeisiksi
Monikon translatiivisäikeisikseniMonikon translatiivisäikeisiksesi
Monikon translatiivisäikeisiksemmeMonikon translatiivisäikeisiksenne
Monikon translatiivisäikeisikseenMonikon translatiivisäikeisiksensä
Monikon instruktiivisäikeisinAbessiivisäikeisettä
AbessiivisäikeisettäniAbessiivisäikeisettäsi
AbessiivisäikeisettämmeAbessiivisäikeisettänne
AbessiivisäikeisettäänAbessiivisäikeisettänsä
Monikon abessiivisäikeisittäMonikon abessiivisäikeisittäni
Monikon abessiivisäikeisittäsiMonikon abessiivisäikeisittämme
Monikon abessiivisäikeisittänneMonikon abessiivisäikeisittään
Monikon abessiivisäikeisittänsäMonikon komitatiivisäikeisine
Monikon komitatiivisäikeisineniMonikon komitatiivisäikeisinesi
Monikon komitatiivisäikeisinemmeMonikon komitatiivisäikeisinenne
Monikon komitatiivisäikeisineenMonikon komitatiivisäikeisinensä
Monikon akkusatiivisäikeisetMonikon akkusatiivisäikeiseni
Monikon akkusatiivisäikeisesiMonikon akkusatiivisäikeisemme
Monikon akkusatiivisäikeisenneMonikon akkusatiivisäikeisensä
AkkusatiivisäikeiseniAkkusatiivisäikeisesi
AkkusatiivisäikeisemmeAkkusatiivisäikeisenne
Akkusatiivisäikeisensä