| Monikko | latinaistukset | Genetiivi | latinaistuksen |
| Monikon genetiivi | latinaistusten | Monikon genetiivi | latinaistuksien |
| Partitiivi | latinaistusta | Monikon partitiivi | latinaistuksia |
| Inessiivi | latinaistuksessa | Monikon inessiivi | latinaistuksissa |
| Elatiivi | latinaistuksesta | Monikon elatiivi | latinaistuksista |
| Illatiivi | latinaistukseen | Monikon illatiivi | latinaistuksiin |
| Adessiivi | latinaistuksella | Monikon adessiivi | latinaistuksilla |
| Ablatiivi | latinaistukselta | Monikon ablatiivi | latinaistuksilta |
| Allatiivi | latinaistukselle | Monikon allatiivi | latinaistuksille |
| Essiivi | latinaistuksena | Monikon essiivi | latinaistuksina |
| Translatiivi | latinaistukseksi | Monikon translatiivi | latinaistuksiksi |
| Monikon instruktiivi | latinaistuksin | Abessiivi | latinaistuksetta |
| Monikon abessiivi | latinaistuksitta | Monikon akkusatiivi | latinaistukset |