| Käännös | |
|---|---|
| Erisnimet | |
| 1. | |
| Monikko | shanit | Genetiivi | shanin |
| Monikon genetiivi | shanien | Partitiivi | shania |
| Monikon partitiivi | shaneja | Inessiivi | shanissa |
| Monikon inessiivi | shaneissa | Elatiivi | shanista |
| Monikon elatiivi | shaneista | Illatiivi | shaniin |
| Monikon illatiivi | shaneihin | Adessiivi | shanilla |
| Monikon adessiivi | shaneilla | Ablatiivi | shanilta |
| Monikon ablatiivi | shaneilta | Allatiivi | shanille |
| Monikon allatiivi | shaneille | Essiivi | shanina |
| Monikon essiivi | shaneina | Translatiivi | shaniksi |
| Monikon translatiivi | shaneiksi | Monikon instruktiivi | shanein |
| Abessiivi | shanitta | Monikon abessiivi | shaneitta |
| Monikon akkusatiivi | shanit |