| Käännös | Konteksti | Ääninäyte | |
|---|---|---|---|
| Substantiivit | |||
| 1. | |||
| 2. | |||
| 3. | Australia, amerikanenglanti, Skotlannin englanti | ||
| 4. | |||
| 5. | |||
| Monikko | etunimet | Genetiivi | etunimen |
| Monikon genetiivi | etunimien | Partitiivi | etunimeä |
| Monikon partitiivi | etunimiä | Inessiivi | etunimessä |
| Monikon inessiivi | etunimissä | Elatiivi | etunimestä |
| Monikon elatiivi | etunimistä | Illatiivi | etunimeen |
| Monikon illatiivi | etunimiin | Adessiivi | etunimellä |
| Monikon adessiivi | etunimillä | Ablatiivi | etunimeltä |
| Monikon ablatiivi | etunimiltä | Allatiivi | etunimelle |
| Monikon allatiivi | etunimille | Essiivi | etunimenä |
| Monikon essiivi | etuniminä | Translatiivi | etunimeksi |
| Monikon translatiivi | etunimiksi | Monikon instruktiivi | etunimin |
| Abessiivi | etunimettä | Monikon abessiivi | etunimittä |
| Monikon akkusatiivi | etunimet |