Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Synonyymit

KäännösKontekstiÄäninäyte
Adjektiivit
1.matematiikka
  • ÄäntäminenUS
2.
3.
  • ÄäntäminenUS
4.
5.
6.
7.
  • ÄäntäminenUS
8.
9.
10.vanhentunut
  • ÄäntäminenUS
  • Ääntäminennon-Mary-marry-merry
  • ÄäntäminenMary-marry-merry
Muut/tuntemattomat
11.
  • ÄäntäminenUS
12.
  • ÄäntäminenUS

Taivutusmuodot

MonikkovaihtelevatMonikkovaihtelevani
MonikkovaihtelevasiMonikkovaihtelevamme
MonikkovaihtelevanneMonikkovaihtelevansa
GenetiivivaihtelevanGenetiivivaihtelevani
GenetiivivaihtelevasiGenetiivivaihtelevamme
GenetiivivaihtelevanneGenetiivivaihtelevansa
Monikon genetiivivaihtelevienMonikon genetiivivaihtelevieni
Monikon genetiivivaihteleviesiMonikon genetiivivaihteleviemme
Monikon genetiivivaihtelevienneMonikon genetiivivaihteleviensa
PartitiivivaihtelevaaPartitiivivaihtelevaani
PartitiivivaihtelevaasiPartitiivivaihtelevaamme
PartitiivivaihtelevaannePartitiivivaihtelevaansa
Monikon partitiivivaihteleviaMonikon partitiivivaihteleviani
Monikon partitiivivaihteleviasiMonikon partitiivivaihteleviamme
Monikon partitiivivaihtelevianneMonikon partitiivivaihteleviaan
Monikon partitiivivaihteleviansaInessiivivaihtelevassa
InessiivivaihtelevassaniInessiivivaihtelevassasi
InessiivivaihtelevassammeInessiivivaihtelevassanne
InessiivivaihtelevassaanInessiivivaihtelevassansa
Monikon inessiivivaihtelevissaMonikon inessiivivaihtelevissani
Monikon inessiivivaihtelevissasiMonikon inessiivivaihtelevissamme
Monikon inessiivivaihtelevissanneMonikon inessiivivaihtelevissaan
Monikon inessiivivaihtelevissansaElatiivivaihtelevasta
ElatiivivaihtelevastaniElatiivivaihtelevastasi
ElatiivivaihtelevastammeElatiivivaihtelevastanne
ElatiivivaihtelevastaanElatiivivaihtelevastansa
Monikon elatiivivaihtelevistaMonikon elatiivivaihtelevistani
Monikon elatiivivaihtelevistasiMonikon elatiivivaihtelevistamme
Monikon elatiivivaihtelevistanneMonikon elatiivivaihtelevistaan
Monikon elatiivivaihtelevistansaIllatiivivaihtelevaan
IllatiivivaihtelevaaniIllatiivivaihtelevaasi
IllatiivivaihtelevaammeIllatiivivaihtelevaanne
IllatiivivaihtelevaansaMonikon illatiivivaihteleviin
Monikon illatiivivaihteleviiniMonikon illatiivivaihteleviisi
Monikon illatiivivaihteleviimmeMonikon illatiivivaihteleviinne
Monikon illatiivivaihteleviinsaAdessiivivaihtelevalla
AdessiivivaihtelevallaniAdessiivivaihtelevallasi
AdessiivivaihtelevallammeAdessiivivaihtelevallanne
AdessiivivaihtelevallaanAdessiivivaihtelevallansa
Monikon adessiivivaihtelevillaMonikon adessiivivaihtelevillani
Monikon adessiivivaihtelevillasiMonikon adessiivivaihtelevillamme
Monikon adessiivivaihtelevillanneMonikon adessiivivaihtelevillaan
Monikon adessiivivaihtelevillansaAblatiivivaihtelevalta
AblatiivivaihtelevaltaniAblatiivivaihtelevaltasi
AblatiivivaihtelevaltammeAblatiivivaihtelevaltanne
AblatiivivaihtelevaltaanAblatiivivaihtelevaltansa
Monikon ablatiivivaihteleviltaMonikon ablatiivivaihteleviltani
Monikon ablatiivivaihteleviltasiMonikon ablatiivivaihteleviltamme
Monikon ablatiivivaihteleviltanneMonikon ablatiivivaihteleviltaan
Monikon ablatiivivaihteleviltansaAllatiivivaihtelevalle
AllatiivivaihtelevalleniAllatiivivaihtelevallesi
AllatiivivaihtelevallemmeAllatiivivaihtelevallenne
AllatiivivaihtelevalleenAllatiivivaihtelevallensa
Monikon allatiivivaihtelevilleMonikon allatiivivaihtelevilleni
Monikon allatiivivaihtelevillesiMonikon allatiivivaihtelevillemme
Monikon allatiivivaihtelevillenneMonikon allatiivivaihtelevilleen
Monikon allatiivivaihtelevillensaEssiivivaihtelevana
EssiivivaihtelevananiEssiivivaihtelevanasi
EssiivivaihtelevanammeEssiivivaihtelevananne
EssiivivaihtelevanaanEssiivivaihtelevanansa
Monikon essiivivaihtelevinaMonikon essiivivaihtelevinani
Monikon essiivivaihtelevinasiMonikon essiivivaihtelevinamme
Monikon essiivivaihtelevinanneMonikon essiivivaihtelevinaan
Monikon essiivivaihtelevinansaTranslatiivivaihtelevaksi
TranslatiivivaihtelevakseniTranslatiivivaihtelevaksesi
TranslatiivivaihtelevaksemmeTranslatiivivaihtelevaksenne
TranslatiivivaihtelevakseenTranslatiivivaihtelevaksensa
Monikon translatiivivaihteleviksiMonikon translatiivivaihtelevikseni
Monikon translatiivivaihteleviksesiMonikon translatiivivaihteleviksemme
Monikon translatiivivaihteleviksenneMonikon translatiivivaihtelevikseen
Monikon translatiivivaihteleviksensaMonikon instruktiivivaihtelevin
AbessiivivaihtelevattaAbessiivivaihtelevattani
AbessiivivaihtelevattasiAbessiivivaihtelevattamme
AbessiivivaihtelevattanneAbessiivivaihtelevattaan
AbessiivivaihtelevattansaMonikon abessiivivaihtelevitta
Monikon abessiivivaihtelevittaniMonikon abessiivivaihtelevittasi
Monikon abessiivivaihtelevittammeMonikon abessiivivaihtelevittanne
Monikon abessiivivaihtelevittaanMonikon abessiivivaihtelevittansa
Monikon komitatiivivaihtelevineMonikon komitatiivivaihtelevineni
Monikon komitatiivivaihtelevinesiMonikon komitatiivivaihtelevinemme
Monikon komitatiivivaihtelevinenneMonikon komitatiivivaihtelevineen
Monikon komitatiivivaihtelevinensaMonikon akkusatiivivaihtelevat
Monikon akkusatiivivaihtelevaniMonikon akkusatiivivaihtelevasi
Monikon akkusatiivivaihtelevammeMonikon akkusatiivivaihtelevanne
Monikon akkusatiivivaihtelevansaAkkusatiivivaihtelevani
AkkusatiivivaihtelevasiAkkusatiivivaihtelevamme
AkkusatiivivaihtelevanneAkkusatiivivaihtelevansa

Luokat