Sanakirja.org
In English
Mobiiliversio
-
bulgaria
englanti
espanja
esperanto
hollanti
italia
japani
kreikka
latina
latvia
liettua
norja
portugali
puola
ranska
ruotsi
saksa
suomi
tanska
turkki
tšekki
unkari
venäjä
viro
-
bulgaria
englanti
espanja
esperanto
hollanti
italia
japani
kreikka
latina
latvia
liettua
norja
portugali
puola
ranska
ruotsi
saksa
suomi
tanska
turkki
tšekki
unkari
venäjä
viro
fi-en
en-fi
Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Synonyymit
monenlainen
Haettu sana löytyi näillä lähdekielillä:
suomi
Käännös
Konteksti
Ääninäyte
Adjektiivit
1.
variable
matematiikka
US
2.
volatile
3.
varying
US
4.
shifty
5.
alternating
6.
variant
7.
fickle
US
8.
mutable
9.
versatile
10.
various
vanhentunut
US
non-Mary-marry-merry
Mary-marry-merry
Muut/tuntemattomat
11.
alternative
US
12.
varied
US
Taivutusmuodot
Monikko
vaihtelevat
Monikko
vaihtelevani
Monikko
vaihtelevasi
Monikko
vaihtelevamme
Monikko
vaihtelevanne
Monikko
vaihtelevansa
Genetiivi
vaihtelevan
Genetiivi
vaihtelevani
Genetiivi
vaihtelevasi
Genetiivi
vaihtelevamme
Genetiivi
vaihtelevanne
Genetiivi
vaihtelevansa
Monikon genetiivi
vaihtelevien
Monikon genetiivi
vaihtelevieni
Monikon genetiivi
vaihteleviesi
Monikon genetiivi
vaihteleviemme
Monikon genetiivi
vaihtelevienne
Monikon genetiivi
vaihteleviensa
Partitiivi
vaihtelevaa
Partitiivi
vaihtelevaani
Partitiivi
vaihtelevaasi
Partitiivi
vaihtelevaamme
Partitiivi
vaihtelevaanne
Partitiivi
vaihtelevaansa
Monikon partitiivi
vaihtelevia
Monikon partitiivi
vaihteleviani
Monikon partitiivi
vaihteleviasi
Monikon partitiivi
vaihteleviamme
Monikon partitiivi
vaihtelevianne
Monikon partitiivi
vaihteleviaan
Monikon partitiivi
vaihteleviansa
Inessiivi
vaihtelevassa
Inessiivi
vaihtelevassani
Inessiivi
vaihtelevassasi
Inessiivi
vaihtelevassamme
Inessiivi
vaihtelevassanne
Inessiivi
vaihtelevassaan
Inessiivi
vaihtelevassansa
Monikon inessiivi
vaihtelevissa
Monikon inessiivi
vaihtelevissani
Monikon inessiivi
vaihtelevissasi
Monikon inessiivi
vaihtelevissamme
Monikon inessiivi
vaihtelevissanne
Monikon inessiivi
vaihtelevissaan
Monikon inessiivi
vaihtelevissansa
Elatiivi
vaihtelevasta
Elatiivi
vaihtelevastani
Elatiivi
vaihtelevastasi
Elatiivi
vaihtelevastamme
Elatiivi
vaihtelevastanne
Elatiivi
vaihtelevastaan
Elatiivi
vaihtelevastansa
Monikon elatiivi
vaihtelevista
Monikon elatiivi
vaihtelevistani
Monikon elatiivi
vaihtelevistasi
Monikon elatiivi
vaihtelevistamme
Monikon elatiivi
vaihtelevistanne
Monikon elatiivi
vaihtelevistaan
Monikon elatiivi
vaihtelevistansa
Illatiivi
vaihtelevaan
Illatiivi
vaihtelevaani
Illatiivi
vaihtelevaasi
Illatiivi
vaihtelevaamme
Illatiivi
vaihtelevaanne
Illatiivi
vaihtelevaansa
Monikon illatiivi
vaihteleviin
Monikon illatiivi
vaihteleviini
Monikon illatiivi
vaihteleviisi
Monikon illatiivi
vaihteleviimme
Monikon illatiivi
vaihteleviinne
Monikon illatiivi
vaihteleviinsa
Adessiivi
vaihtelevalla
Adessiivi
vaihtelevallani
Adessiivi
vaihtelevallasi
Adessiivi
vaihtelevallamme
Adessiivi
vaihtelevallanne
Adessiivi
vaihtelevallaan
Adessiivi
vaihtelevallansa
Monikon adessiivi
vaihtelevilla
Monikon adessiivi
vaihtelevillani
Monikon adessiivi
vaihtelevillasi
Monikon adessiivi
vaihtelevillamme
Monikon adessiivi
vaihtelevillanne
Monikon adessiivi
vaihtelevillaan
Monikon adessiivi
vaihtelevillansa
Ablatiivi
vaihtelevalta
Ablatiivi
vaihtelevaltani
Ablatiivi
vaihtelevaltasi
Ablatiivi
vaihtelevaltamme
Ablatiivi
vaihtelevaltanne
Ablatiivi
vaihtelevaltaan
Ablatiivi
vaihtelevaltansa
Monikon ablatiivi
vaihtelevilta
Monikon ablatiivi
vaihteleviltani
Monikon ablatiivi
vaihteleviltasi
Monikon ablatiivi
vaihteleviltamme
Monikon ablatiivi
vaihteleviltanne
Monikon ablatiivi
vaihteleviltaan
Monikon ablatiivi
vaihteleviltansa
Allatiivi
vaihtelevalle
Allatiivi
vaihtelevalleni
Allatiivi
vaihtelevallesi
Allatiivi
vaihtelevallemme
Allatiivi
vaihtelevallenne
Allatiivi
vaihtelevalleen
Allatiivi
vaihtelevallensa
Monikon allatiivi
vaihteleville
Monikon allatiivi
vaihtelevilleni
Monikon allatiivi
vaihtelevillesi
Monikon allatiivi
vaihtelevillemme
Monikon allatiivi
vaihtelevillenne
Monikon allatiivi
vaihtelevilleen
Monikon allatiivi
vaihtelevillensa
Essiivi
vaihtelevana
Essiivi
vaihtelevanani
Essiivi
vaihtelevanasi
Essiivi
vaihtelevanamme
Essiivi
vaihtelevananne
Essiivi
vaihtelevanaan
Essiivi
vaihtelevanansa
Monikon essiivi
vaihtelevina
Monikon essiivi
vaihtelevinani
Monikon essiivi
vaihtelevinasi
Monikon essiivi
vaihtelevinamme
Monikon essiivi
vaihtelevinanne
Monikon essiivi
vaihtelevinaan
Monikon essiivi
vaihtelevinansa
Translatiivi
vaihtelevaksi
Translatiivi
vaihtelevakseni
Translatiivi
vaihtelevaksesi
Translatiivi
vaihtelevaksemme
Translatiivi
vaihtelevaksenne
Translatiivi
vaihtelevakseen
Translatiivi
vaihtelevaksensa
Monikon translatiivi
vaihteleviksi
Monikon translatiivi
vaihtelevikseni
Monikon translatiivi
vaihteleviksesi
Monikon translatiivi
vaihteleviksemme
Monikon translatiivi
vaihteleviksenne
Monikon translatiivi
vaihtelevikseen
Monikon translatiivi
vaihteleviksensa
Monikon instruktiivi
vaihtelevin
Abessiivi
vaihtelevatta
Abessiivi
vaihtelevattani
Abessiivi
vaihtelevattasi
Abessiivi
vaihtelevattamme
Abessiivi
vaihtelevattanne
Abessiivi
vaihtelevattaan
Abessiivi
vaihtelevattansa
Monikon abessiivi
vaihtelevitta
Monikon abessiivi
vaihtelevittani
Monikon abessiivi
vaihtelevittasi
Monikon abessiivi
vaihtelevittamme
Monikon abessiivi
vaihtelevittanne
Monikon abessiivi
vaihtelevittaan
Monikon abessiivi
vaihtelevittansa
Monikon komitatiivi
vaihtelevine
Monikon komitatiivi
vaihtelevineni
Monikon komitatiivi
vaihtelevinesi
Monikon komitatiivi
vaihtelevinemme
Monikon komitatiivi
vaihtelevinenne
Monikon komitatiivi
vaihtelevineen
Monikon komitatiivi
vaihtelevinensa
Monikon akkusatiivi
vaihtelevat
Monikon akkusatiivi
vaihtelevani
Monikon akkusatiivi
vaihtelevasi
Monikon akkusatiivi
vaihtelevamme
Monikon akkusatiivi
vaihtelevanne
Monikon akkusatiivi
vaihtelevansa
Akkusatiivi
vaihtelevani
Akkusatiivi
vaihtelevasi
Akkusatiivi
vaihtelevamme
Akkusatiivi
vaihtelevanne
Akkusatiivi
vaihtelevansa
Luokat
Adjektiivit