| Käännös | Konteksti | Ääninäyte | |
|---|---|---|---|
| Adjektiivit | |||
| 1. | |||
| 2. | kuvaannollinen | ||
| 3. | |||
| 4. | |||
| 5. | |||
| 6. | |||
| 7. | |||
| 8. | |||
| 9. | ruoka ja juoma | ||
| 10. | |||
| 11. | |||
| 12. | |||
| 13. | |||
| 14. | harvinainen | ||
| Monikko | raskaat | Monikko | raskaani |
| Monikko | raskaasi | Monikko | raskaamme |
| Monikko | raskaanne | Monikko | raskaansa |
| Genetiivi | raskaan | Genetiivi | raskaani |
| Genetiivi | raskaasi | Genetiivi | raskaamme |
| Genetiivi | raskaanne | Genetiivi | raskaansa |
| Monikon genetiivi | raskaiden | Monikon genetiivi | raskaitten |
| Monikon genetiivi | raskaideni | Monikon genetiivi | raskaitteni |
| Monikon genetiivi | raskaidesi | Monikon genetiivi | raskaittesi |
| Monikon genetiivi | raskaidemme | Monikon genetiivi | raskaittemme |
| Monikon genetiivi | raskaidenne | Monikon genetiivi | raskaittenne |
| Monikon genetiivi | raskaidensa | Monikon genetiivi | raskaittensa |
| Partitiivi | raskasta | Partitiivi | raskastani |
| Partitiivi | raskastasi | Partitiivi | raskastamme |
| Partitiivi | raskastanne | Partitiivi | raskastaan |
| Partitiivi | raskastansa | Monikon partitiivi | raskaita |
| Monikon partitiivi | raskaitani | Monikon partitiivi | raskaitasi |
| Monikon partitiivi | raskaitamme | Monikon partitiivi | raskaitanne |
| Monikon partitiivi | raskaitaan | Monikon partitiivi | raskaitansa |
| Inessiivi | raskaassa | Inessiivi | raskaassani |
| Inessiivi | raskaassasi | Inessiivi | raskaassamme |
| Inessiivi | raskaassanne | Inessiivi | raskaassaan |
| Inessiivi | raskaassansa | Monikon inessiivi | raskaissa |
| Monikon inessiivi | raskaissani | Monikon inessiivi | raskaissasi |
| Monikon inessiivi | raskaissamme | Monikon inessiivi | raskaissanne |
| Monikon inessiivi | raskaissaan | Monikon inessiivi | raskaissansa |
| Elatiivi | raskaasta | Elatiivi | raskaastani |
| Elatiivi | raskaastasi | Elatiivi | raskaastamme |
| Elatiivi | raskaastanne | Elatiivi | raskaastaan |
| Elatiivi | raskaastansa | Monikon elatiivi | raskaista |
| Monikon elatiivi | raskaistani | Monikon elatiivi | raskaistasi |
| Monikon elatiivi | raskaistamme | Monikon elatiivi | raskaistanne |
| Monikon elatiivi | raskaistaan | Monikon elatiivi | raskaistansa |
| Illatiivi | raskaaseen | Illatiivi | raskaaseeni |
| Illatiivi | raskaaseesi | Illatiivi | raskaaseemme |
| Illatiivi | raskaaseenne | Illatiivi | raskaaseensa |
| Monikon illatiivi | raskaisiin | Monikon illatiivi | raskaisiini |
| Monikon illatiivi | raskaisiisi | Monikon illatiivi | raskaisiimme |
| Monikon illatiivi | raskaisiinne | Monikon illatiivi | raskaisiinsa |
| Adessiivi | raskaalla | Adessiivi | raskaallani |
| Adessiivi | raskaallasi | Adessiivi | raskaallamme |
| Adessiivi | raskaallanne | Adessiivi | raskaallaan |
| Adessiivi | raskaallansa | Monikon adessiivi | raskailla |
| Monikon adessiivi | raskaillani | Monikon adessiivi | raskaillasi |
| Monikon adessiivi | raskaillamme | Monikon adessiivi | raskaillanne |
| Monikon adessiivi | raskaillaan | Monikon adessiivi | raskaillansa |
| Ablatiivi | raskaalta | Ablatiivi | raskaaltani |
| Ablatiivi | raskaaltasi | Ablatiivi | raskaaltamme |
| Ablatiivi | raskaaltanne | Ablatiivi | raskaaltaan |
| Ablatiivi | raskaaltansa | Monikon ablatiivi | raskailta |
| Monikon ablatiivi | raskailtani | Monikon ablatiivi | raskailtasi |
| Monikon ablatiivi | raskailtamme | Monikon ablatiivi | raskailtanne |
| Monikon ablatiivi | raskailtaan | Monikon ablatiivi | raskailtansa |
| Allatiivi | raskaalle | Allatiivi | raskaalleni |
| Allatiivi | raskaallesi | Allatiivi | raskaallemme |
| Allatiivi | raskaallenne | Allatiivi | raskaalleen |
| Allatiivi | raskaallensa | Monikon allatiivi | raskaille |
| Monikon allatiivi | raskailleni | Monikon allatiivi | raskaillesi |
| Monikon allatiivi | raskaillemme | Monikon allatiivi | raskaillenne |
| Monikon allatiivi | raskailleen | Monikon allatiivi | raskaillensa |
| Essiivi | raskaana | Essiivi | raskaanani |
| Essiivi | raskaanasi | Essiivi | raskaanamme |
| Essiivi | raskaananne | Essiivi | raskaanaan |
| Essiivi | raskaanansa | Monikon essiivi | raskaina |
| Monikon essiivi | raskainani | Monikon essiivi | raskainasi |
| Monikon essiivi | raskainamme | Monikon essiivi | raskainanne |
| Monikon essiivi | raskainaan | Monikon essiivi | raskainansa |
| Translatiivi | raskaaksi | Translatiivi | raskaakseni |
| Translatiivi | raskaaksesi | Translatiivi | raskaaksemme |
| Translatiivi | raskaaksenne | Translatiivi | raskaakseen |
| Translatiivi | raskaaksensa | Monikon translatiivi | raskaiksi |
| Monikon translatiivi | raskaikseni | Monikon translatiivi | raskaiksesi |
| Monikon translatiivi | raskaiksemme | Monikon translatiivi | raskaiksenne |
| Monikon translatiivi | raskaikseen | Monikon translatiivi | raskaiksensa |
| Monikon instruktiivi | raskain | Abessiivi | raskaatta |
| Abessiivi | raskaattani | Abessiivi | raskaattasi |
| Abessiivi | raskaattamme | Abessiivi | raskaattanne |
| Abessiivi | raskaattaan | Abessiivi | raskaattansa |
| Monikon abessiivi | raskaitta | Monikon abessiivi | raskaittani |
| Monikon abessiivi | raskaittasi | Monikon abessiivi | raskaittamme |
| Monikon abessiivi | raskaittanne | Monikon abessiivi | raskaittaan |
| Monikon abessiivi | raskaittansa | Monikon komitatiivi | raskaine |
| Monikon komitatiivi | raskaineni | Monikon komitatiivi | raskainesi |
| Monikon komitatiivi | raskainemme | Monikon komitatiivi | raskainenne |
| Monikon komitatiivi | raskaineen | Monikon komitatiivi | raskainensa |
| Komparatiivi | raskaampi | Superlatiivi | raskain |
| Monikon akkusatiivi | raskaat | Monikon akkusatiivi | raskaani |
| Monikon akkusatiivi | raskaasi | Monikon akkusatiivi | raskaamme |
| Monikon akkusatiivi | raskaanne | Monikon akkusatiivi | raskaansa |
| Akkusatiivi | raskaani | Akkusatiivi | raskaasi |
| Akkusatiivi | raskaamme | Akkusatiivi | raskaanne |
| Akkusatiivi | raskaansa |