| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | nairat | Genetiivi | nairan |
| Monikon genetiivi | nairojen | Partitiivi | nairaa |
| Monikon partitiivi | nairoja | Inessiivi | nairassa |
| Monikon inessiivi | nairoissa | Elatiivi | nairasta |
| Monikon elatiivi | nairoista | Illatiivi | nairaan |
| Monikon illatiivi | nairoihin | Adessiivi | nairalla |
| Monikon adessiivi | nairoilla | Ablatiivi | nairalta |
| Monikon ablatiivi | nairoilta | Allatiivi | nairalle |
| Monikon allatiivi | nairoille | Essiivi | nairana |
| Monikon essiivi | nairoina | Translatiivi | nairaksi |
| Monikon translatiivi | nairoiksi | Monikon instruktiivi | nairoin |
| Abessiivi | nairatta | Monikon abessiivi | nairoitta |
| Monikon akkusatiivi | nairat |