| Käännös | Konteksti | Ääninäyte | |
|---|---|---|---|
| Substantiivit | |||
| 1. | juutalaisuus | ||
| 2. | juutalaisuus | ||
| Monikko | hanukiat | Genetiivi | hanukian |
| Monikon genetiivi | hanukioiden | Monikon genetiivi | hanukioitten |
| Partitiivi | hanukiaa | Monikon partitiivi | hanukioita |
| Inessiivi | hanukiassa | Monikon inessiivi | hanukioissa |
| Elatiivi | hanukiasta | Monikon elatiivi | hanukioista |
| Illatiivi | hanukiaan | Monikon illatiivi | hanukioihin |
| Adessiivi | hanukialla | Monikon adessiivi | hanukioilla |
| Ablatiivi | hanukialta | Monikon ablatiivi | hanukioilta |
| Allatiivi | hanukialle | Monikon allatiivi | hanukioille |
| Essiivi | hanukiana | Monikon essiivi | hanukioina |
| Translatiivi | hanukiaksi | Monikon translatiivi | hanukioiksi |
| Monikon instruktiivi | hanukioin | Abessiivi | hanukiatta |
| Monikon abessiivi | hanukioitta | Monikon akkusatiivi | hanukiat |