| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| Monikko | ikonoklastit | Genetiivi | ikonoklastin |
| Monikon genetiivi | ikonoklastien | Partitiivi | ikonoklastia |
| Monikon partitiivi | ikonoklasteja | Inessiivi | ikonoklastissa |
| Monikon inessiivi | ikonoklasteissa | Elatiivi | ikonoklastista |
| Monikon elatiivi | ikonoklasteista | Illatiivi | ikonoklastiin |
| Monikon illatiivi | ikonoklasteihin | Adessiivi | ikonoklastilla |
| Monikon adessiivi | ikonoklasteilla | Ablatiivi | ikonoklastilta |
| Monikon ablatiivi | ikonoklasteilta | Allatiivi | ikonoklastille |
| Monikon allatiivi | ikonoklasteille | Essiivi | ikonoklastina |
| Monikon essiivi | ikonoklasteina | Translatiivi | ikonoklastiksi |
| Monikon translatiivi | ikonoklasteiksi | Monikon instruktiivi | ikonoklastein |
| Abessiivi | ikonoklastitta | Monikon abessiivi | ikonoklasteitta |
| Monikon akkusatiivi | ikonoklastit |