| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| 3. | ||
| Monikko | tarhamehiläiset | Genetiivi | tarhamehiläisen |
| Monikon genetiivi | tarhamehiläisten | Monikon genetiivi | tarhamehiläisien |
| Partitiivi | tarhamehiläistä | Monikon partitiivi | tarhamehiläisiä |
| Inessiivi | tarhamehiläisessä | Monikon inessiivi | tarhamehiläisissä |
| Elatiivi | tarhamehiläisestä | Monikon elatiivi | tarhamehiläisistä |
| Illatiivi | tarhamehiläiseen | Monikon illatiivi | tarhamehiläisiin |
| Adessiivi | tarhamehiläisellä | Monikon adessiivi | tarhamehiläisillä |
| Ablatiivi | tarhamehiläiseltä | Monikon ablatiivi | tarhamehiläisiltä |
| Allatiivi | tarhamehiläiselle | Monikon allatiivi | tarhamehiläisille |
| Essiivi | tarhamehiläisenä | Monikon essiivi | tarhamehiläisinä |
| Translatiivi | tarhamehiläiseksi | Monikon translatiivi | tarhamehiläisiksi |
| Monikon instruktiivi | tarhamehiläisin | Abessiivi | tarhamehiläisettä |
| Monikon abessiivi | tarhamehiläisittä | Monikon akkusatiivi | tarhamehiläiset |