Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
Verbit
1.

Taivutusmuodot

Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesenspöyhistynYksikön toisen persoonan indikatiivin preesenspöyhistyt
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesenspöyhistyyMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesenspöyhistymme
Monikon toisen persoonan indikatiivin preesenspöyhistytteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin preesenspöyhistyvät
Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektipöyhistyinYksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektipöyhistyit
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektipöyhistyiMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektipöyhistyimme
Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfektipöyhistyitteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektipöyhistyivät
Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesenspöyhistyisinYksikön toisen persoonan konditionaalin preesenspöyhistyisit
Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesenspöyhistyisiMonikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesenspöyhistyisimme
Monikon toisen persoonan konditionaalin preesenspöyhistyisitteMonikon kolmannen persoonan konditionaalin preesenspöyhistyisivät
Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesenspöyhistyYksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesenspöyhistyköön
Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesenspöyhistykäämmeMonikon toisen persoonan imperatiivin preesenspöyhistykää
Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesenspöyhistyköötYksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesenspöyhistynen
Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesenspöyhistynetYksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesenspöyhistynee
Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesenspöyhistynemmeMonikon toisen persoonan potentiaalin preesenspöyhistynette
Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesenspöyhistynevät