| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | pöyhistyn | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | pöyhistyt |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | pöyhistyy | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | pöyhistymme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | pöyhistytte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | pöyhistyvät |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | pöyhistyin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | pöyhistyit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | pöyhistyi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | pöyhistyimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | pöyhistyitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | pöyhistyivät |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | pöyhistyisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | pöyhistyisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | pöyhistyisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | pöyhistyisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | pöyhistyisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | pöyhistyisivät |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | pöyhisty | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | pöyhistyköön |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | pöyhistykäämme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | pöyhistykää |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | pöyhistykööt | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | pöyhistynen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | pöyhistynet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | pöyhistynee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | pöyhistynemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | pöyhistynette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | pöyhistynevät | | |