| Käännös | |
|---|---|
| 1. | kaudervelsk {m} |
| 2. | galimatias {n} |
| Monikko | diibadaabat | Genetiivi | diibadaaban |
| Monikon genetiivi | diibadaabojen | Partitiivi | diibadaabaa |
| Monikon partitiivi | diibadaaboja | Inessiivi | diibadaabassa |
| Monikon inessiivi | diibadaaboissa | Elatiivi | diibadaabasta |
| Monikon elatiivi | diibadaaboista | Illatiivi | diibadaabaan |
| Monikon illatiivi | diibadaaboihin | Adessiivi | diibadaaballa |
| Monikon adessiivi | diibadaaboilla | Ablatiivi | diibadaabalta |
| Monikon ablatiivi | diibadaaboilta | Allatiivi | diibadaaballe |
| Monikon allatiivi | diibadaaboille | Essiivi | diibadaabana |
| Monikon essiivi | diibadaaboina | Translatiivi | diibadaabaksi |
| Monikon translatiivi | diibadaaboiksi | Monikon instruktiivi | diibadaaboin |
| Abessiivi | diibadaabatta | Monikon abessiivi | diibadaaboitta |
| Monikon akkusatiivi | diibadaabat |