Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösÄäninäyte
Substantiivit
1.
  • ÄäntäminenCA

Taivutusmuodot

MonikkokokinhatutGenetiivikokinhatun
Monikon genetiivikokinhattujenPartitiivikokinhattua
Monikon partitiivikokinhattujaInessiivikokinhatussa
Monikon inessiivikokinhatuissaElatiivikokinhatusta
Monikon elatiivikokinhatuistaIllatiivikokinhattuun
Monikon illatiivikokinhattuihinAdessiivikokinhatulla
Monikon adessiivikokinhatuillaAblatiivikokinhatulta
Monikon ablatiivikokinhatuiltaAllatiivikokinhatulle
Monikon allatiivikokinhatuilleEssiivikokinhattuna
Monikon essiivikokinhattuinaTranslatiivikokinhatuksi
Monikon translatiivikokinhatuiksiMonikon instruktiivikokinhatuin
AbessiivikokinhatuttaMonikon abessiivikokinhatuitta
Monikon akkusatiivikokinhatut