| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| 3. | ||
| 4. | ||
| Monikko | mielisairaalat | Genetiivi | mielisairaalan |
| Monikon genetiivi | mielisairaaloiden | Monikon genetiivi | mielisairaaloitten |
| Monikon genetiivi | mielisairaalojen | Partitiivi | mielisairaalaa |
| Monikon partitiivi | mielisairaaloita | Monikon partitiivi | mielisairaaloja |
| Inessiivi | mielisairaalassa | Monikon inessiivi | mielisairaaloissa |
| Elatiivi | mielisairaalasta | Monikon elatiivi | mielisairaaloista |
| Illatiivi | mielisairaalaan | Monikon illatiivi | mielisairaaloihin |
| Adessiivi | mielisairaalalla | Monikon adessiivi | mielisairaaloilla |
| Ablatiivi | mielisairaalalta | Monikon ablatiivi | mielisairaaloilta |
| Allatiivi | mielisairaalalle | Monikon allatiivi | mielisairaaloille |
| Essiivi | mielisairaalana | Monikon essiivi | mielisairaaloina |
| Translatiivi | mielisairaalaksi | Monikon translatiivi | mielisairaaloiksi |
| Monikon instruktiivi | mielisairaaloin | Abessiivi | mielisairaalatta |
| Monikon abessiivi | mielisairaaloitta | Monikon akkusatiivi | mielisairaalat |