| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| 2. | |
| 3. | |
| Monikko | televisioinnit | Genetiivi | televisioinnin |
| Monikon genetiivi | televisiointien | Partitiivi | televisiointia |
| Monikon partitiivi | televisiointeja | Inessiivi | televisioinnissa |
| Monikon inessiivi | televisioinneissa | Elatiivi | televisioinnista |
| Monikon elatiivi | televisioinneista | Illatiivi | televisiointiin |
| Monikon illatiivi | televisiointeihin | Adessiivi | televisioinnilla |
| Monikon adessiivi | televisioinneilla | Ablatiivi | televisioinnilta |
| Monikon ablatiivi | televisioinneilta | Allatiivi | televisioinnille |
| Monikon allatiivi | televisioinneille | Essiivi | televisiointina |
| Monikon essiivi | televisiointeina | Translatiivi | televisioinniksi |
| Monikon translatiivi | televisioinneiksi | Monikon instruktiivi | televisioinnein |
| Abessiivi | televisioinnitta | Monikon abessiivi | televisioinneitta |
| Monikon akkusatiivi | televisioinnit |