| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | adoptioäidit | Genetiivi | adoptioäidin |
| Monikon genetiivi | adoptioäitien | Partitiivi | adoptioäitiä |
| Monikon partitiivi | adoptioäitejä | Inessiivi | adoptioäidissä |
| Monikon inessiivi | adoptioäideissä | Elatiivi | adoptioäidistä |
| Monikon elatiivi | adoptioäideistä | Illatiivi | adoptioäitiin |
| Monikon illatiivi | adoptioäiteihin | Adessiivi | adoptioäidillä |
| Monikon adessiivi | adoptioäideillä | Ablatiivi | adoptioäidiltä |
| Monikon ablatiivi | adoptioäideiltä | Allatiivi | adoptioäidille |
| Monikon allatiivi | adoptioäideille | Essiivi | adoptioäitinä |
| Monikon essiivi | adoptioäiteinä | Translatiivi | adoptioäidiksi |
| Monikon translatiivi | adoptioäideiksi | Monikon instruktiivi | adoptioäidein |
| Abessiivi | adoptioäidittä | Monikon abessiivi | adoptioäideittä |
| Monikon akkusatiivi | adoptioäidit |