| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | puleeraan | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | puleeraat |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | puleeraa | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | puleeraamme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | puleeraatte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | puleeraavat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | puleerasin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | puleerasit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | puleerasi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | puleerasimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | puleerasitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | puleerasivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | puleeraisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | puleeraisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | puleeraisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | puleeraisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | puleeraisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | puleeraisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | puleeraa | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | puleeratkoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | puleeratkaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | puleeratkaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | puleeratkoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | puleerannen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | puleerannet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | puleerannee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | puleerannemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | puleerannette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | puleerannevat | | |