| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| 3. | ||
| 4. | ||
| Monikko | vajat | Genetiivi | vajan |
| Monikon genetiivi | vajojen | Partitiivi | vajaa |
| Monikon partitiivi | vajoja | Inessiivi | vajassa |
| Monikon inessiivi | vajoissa | Elatiivi | vajasta |
| Monikon elatiivi | vajoista | Illatiivi | vajaan |
| Monikon illatiivi | vajoihin | Adessiivi | vajalla |
| Monikon adessiivi | vajoilla | Ablatiivi | vajalta |
| Monikon ablatiivi | vajoilta | Allatiivi | vajalle |
| Monikon allatiivi | vajoille | Essiivi | vajana |
| Monikon essiivi | vajoina | Translatiivi | vajaksi |
| Monikon translatiivi | vajoiksi | Monikon instruktiivi | vajoin |
| Abessiivi | vajatta | Monikon abessiivi | vajoitta |
| Monikon akkusatiivi | vajat |