Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösÄäninäyte
Adjektiivit
1.
  • ÄäntäminenUS

Taivutusmuodot

MonikkoomnipresentitMonikkoomnipresenttini
MonikkoomnipresenttisiMonikkoomnipresenttimme
MonikkoomnipresenttinneMonikkoomnipresenttinsä
GenetiiviomnipresentinGenetiiviomnipresenttini
GenetiiviomnipresenttisiGenetiiviomnipresenttimme
GenetiiviomnipresenttinneGenetiiviomnipresenttinsä
Monikon genetiiviomnipresenttienMonikon genetiiviomnipresenttieni
Monikon genetiiviomnipresenttiesiMonikon genetiiviomnipresenttiemme
Monikon genetiiviomnipresenttienneMonikon genetiiviomnipresenttiensä
PartitiiviomnipresenttiäPartitiiviomnipresenttiäni
PartitiiviomnipresenttiäsiPartitiiviomnipresenttiämme
PartitiiviomnipresenttiännePartitiiviomnipresenttiään
PartitiiviomnipresenttiänsäMonikon partitiiviomnipresenttejä
Monikon partitiiviomnipresenttejäniMonikon partitiiviomnipresenttejäsi
Monikon partitiiviomnipresenttejämmeMonikon partitiiviomnipresenttejänne
Monikon partitiiviomnipresenttejäänMonikon partitiiviomnipresenttejänsä
InessiiviomnipresentissäInessiiviomnipresentissäni
InessiiviomnipresentissäsiInessiiviomnipresentissämme
InessiiviomnipresentissänneInessiiviomnipresentissään
InessiiviomnipresentissänsäMonikon inessiiviomnipresenteissä
Monikon inessiiviomnipresenteissäniMonikon inessiiviomnipresenteissäsi
Monikon inessiiviomnipresenteissämmeMonikon inessiiviomnipresenteissänne
Monikon inessiiviomnipresenteissäänMonikon inessiiviomnipresenteissänsä
ElatiiviomnipresentistäElatiiviomnipresentistäni
ElatiiviomnipresentistäsiElatiiviomnipresentistämme
ElatiiviomnipresentistänneElatiiviomnipresentistään
ElatiiviomnipresentistänsäMonikon elatiiviomnipresenteistä
Monikon elatiiviomnipresenteistäniMonikon elatiiviomnipresenteistäsi
Monikon elatiiviomnipresenteistämmeMonikon elatiiviomnipresenteistänne
Monikon elatiiviomnipresenteistäänMonikon elatiiviomnipresenteistänsä
IllatiiviomnipresenttiinIllatiiviomnipresenttiini
IllatiiviomnipresenttiisiIllatiiviomnipresenttiimme
IllatiiviomnipresenttiinneIllatiiviomnipresenttiinsä
Monikon illatiiviomnipresentteihinMonikon illatiiviomnipresentteihini
Monikon illatiiviomnipresentteihisiMonikon illatiiviomnipresentteihimme
Monikon illatiiviomnipresentteihinneMonikon illatiiviomnipresentteihinsä
AdessiiviomnipresentilläAdessiiviomnipresentilläni
AdessiiviomnipresentilläsiAdessiiviomnipresentillämme
AdessiiviomnipresentillänneAdessiiviomnipresentillään
AdessiiviomnipresentillänsäMonikon adessiiviomnipresenteillä
Monikon adessiiviomnipresenteilläniMonikon adessiiviomnipresenteilläsi
Monikon adessiiviomnipresenteillämmeMonikon adessiiviomnipresenteillänne
Monikon adessiiviomnipresenteilläänMonikon adessiiviomnipresenteillänsä
AblatiiviomnipresentiltäAblatiiviomnipresentiltäni
AblatiiviomnipresentiltäsiAblatiiviomnipresentiltämme
AblatiiviomnipresentiltänneAblatiiviomnipresentiltään
AblatiiviomnipresentiltänsäMonikon ablatiiviomnipresenteiltä
Monikon ablatiiviomnipresenteiltäniMonikon ablatiiviomnipresenteiltäsi
Monikon ablatiiviomnipresenteiltämmeMonikon ablatiiviomnipresenteiltänne
Monikon ablatiiviomnipresenteiltäänMonikon ablatiiviomnipresenteiltänsä
AllatiiviomnipresentilleAllatiiviomnipresentilleni
AllatiiviomnipresentillesiAllatiiviomnipresentillemme
AllatiiviomnipresentillenneAllatiiviomnipresentilleen
AllatiiviomnipresentillensäMonikon allatiiviomnipresenteille
Monikon allatiiviomnipresenteilleniMonikon allatiiviomnipresenteillesi
Monikon allatiiviomnipresenteillemmeMonikon allatiiviomnipresenteillenne
Monikon allatiiviomnipresenteilleenMonikon allatiiviomnipresenteillensä
EssiiviomnipresenttinäEssiiviomnipresenttinäni
EssiiviomnipresenttinäsiEssiiviomnipresenttinämme
EssiiviomnipresenttinänneEssiiviomnipresenttinään
EssiiviomnipresenttinänsäMonikon essiiviomnipresentteinä
Monikon essiiviomnipresentteinäniMonikon essiiviomnipresentteinäsi
Monikon essiiviomnipresentteinämmeMonikon essiiviomnipresentteinänne
Monikon essiiviomnipresentteinäänMonikon essiiviomnipresentteinänsä
TranslatiiviomnipresentiksiTranslatiiviomnipresentikseni
TranslatiiviomnipresentiksesiTranslatiiviomnipresentiksemme
TranslatiiviomnipresentiksenneTranslatiiviomnipresentikseen
TranslatiiviomnipresentiksensäMonikon translatiiviomnipresenteiksi
Monikon translatiiviomnipresenteikseniMonikon translatiiviomnipresenteiksesi
Monikon translatiiviomnipresenteiksemmeMonikon translatiiviomnipresenteiksenne
Monikon translatiiviomnipresenteikseenMonikon translatiiviomnipresenteiksensä
Monikon instruktiiviomnipresenteinAbessiiviomnipresentittä
AbessiiviomnipresentittäniAbessiiviomnipresentittäsi
AbessiiviomnipresentittämmeAbessiiviomnipresentittänne
AbessiiviomnipresentittäänAbessiiviomnipresentittänsä
Monikon abessiiviomnipresenteittäMonikon abessiiviomnipresenteittäni
Monikon abessiiviomnipresenteittäsiMonikon abessiiviomnipresenteittämme
Monikon abessiiviomnipresenteittänneMonikon abessiiviomnipresenteittään
Monikon abessiiviomnipresenteittänsäMonikon komitatiiviomnipresentteine
Monikon komitatiiviomnipresentteineniMonikon komitatiiviomnipresentteinesi
Monikon komitatiiviomnipresentteinemmeMonikon komitatiiviomnipresentteinenne
Monikon komitatiiviomnipresentteineenMonikon komitatiiviomnipresentteinensä
Monikon akkusatiiviomnipresentitMonikon akkusatiiviomnipresenttini
Monikon akkusatiiviomnipresenttisiMonikon akkusatiiviomnipresenttimme
Monikon akkusatiiviomnipresenttinneMonikon akkusatiiviomnipresenttinsä
AkkusatiiviomnipresenttiniAkkusatiiviomnipresenttisi
AkkusatiiviomnipresenttimmeAkkusatiiviomnipresenttinne
Akkusatiiviomnipresenttinsä